Na svatého Řehoře, letí čáp od moře

Na svatého Řehoře, letí čáp od moře
12.03.2019
Dnešní svátek svatého Řehoře je bohatý na pranostiky se společným tématem, s příchodem jara. Dnešek byl sice ještě trochu chladnější a ráno se vyskytovala na mnoha místech i sněhová pokrývka, v příštích dnech nás čeká pozvolné oteplování.

V dnešním dni je svátek svatého Řehoře, tento svatý muž se stal 64. papežem a byl zakladatelem papežské světské moci. Pranostiky tohoto dne upozorňují na příchod jara, které se spojují se začátkem polních prací a příletům ptáků z jižních krajů: "Na svatého Řehoře, svačina se vyoře", "Na svatého Řehoře, čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře". O delším dnu mluví pranostika "Na svatého Řehoře den s nocí v jedné míře", což ještě úplně nesouhlasí, protože do jarní rovnodenností nám chybí ještě týden a noc má ještě trochu navrch.

Za tři dny se slaví svátek Longin, který je spojován s počátkem zemědělského roku s pranostikou "Na svatého Longina práce v poli začíná". O den později, 17. března je svátek Gertrudy, která je spojena s pranostikou "Mrzne-li na svatou Gertrudu, mrzne celý měsíc", to nám však nehrozí, v příštích dnech se bude pozvolna oteplovat.

frame-scrollup