Na Štědrý den bude přes naše území přecházet fronta

Na Štědrý den bude přes naše území přecházet fronta
21.12.2016
Situace se ještě bude upřesňovat, ale vypadá to, že na většinu území tento frontální systém přinese na Štědrý den slabý déšť.

Je až neuvěřitelné, s jakou přesností se na Vánoce opět probudí Atlantický oceán. Ten byl celý prosinec v podstatě neaktivní. Tlakové výše se nad našim územím obnovovaly a přinášely či stále přináší inverzní ráz počasí a hlavně sucho. Jen díky výškové tlakové níži, která v neděli v průběhu dne přecházela přes naše území, spadlo na některých místech pár mm. Na zhruba 50 % našeho území se dokonce vytvořila slabá sněhová pokrývka, která díky inverzi netaje.

Sněhová pokrývka se podle mapy vyskytuje zejména na Moravě a v Čechách pouze na horách

Obr. 1 Celková výška sněhové pokrývky k 21. 12. 2016

Zdroj: chmi.cz

Na Vánoce se však chystá výrazná změna v počasí a stejně, jako minulý rok nebo ten předchozí, Atlantický oceán do střední Evropy vyšle jednotlivé frontální systémy. Ten první by měl přes naše území přecházet přesně na Štědrý den. Situace se ještě bude upřesňovat, ale vypadá to, že na většinu území tento frontální systém přinese na Štědrý den slabý déšť. Na některých místech na jižní a střední Moravě a na Vysočině by se však mohlo jednat o mrznoucí srážky nebo o sněžení.  Vše bude záležet na rychlosti proudění. Pokud nebude příliš foukat vítr, tak by se teplotní inverze mohla narušovat jen zvolna. Typické inverzní oblasti by pak mohly odolávat teplému oceánskému vzduchu o něco déle. Dalším faktorem pro případné sněžení bude rychlost poklesu teploty ve výšce.

GfS graf teplot pro následující období v hladině 850 hPA  21.12.2016

Obr. 2 Jednotlivé modelové ansábly

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Graf znázorňující ochlazení v Čechách a možnost výskytu sněhové pokrývky

Obr. 3 Pravděpodobnost sněžení podle modelů z 21. 12. 2016 pro Štědrý den v Čechách

Zdroj:meteociel.fr

Prosincové ochlazení na Moravě

Obr. 4 Pravděpodobnost sněžení podle modelů z 21. 12. 2016 pro Štědrý den na Moravě

Zdroj:meteociel.fr

Proudění však nakonec bude zesilovat v dalších dnech, a tak očekáváme větrnější a teplejší počasí. Přes severní Evropu bude dokonce postupovat výrazně hluboká tlaková níže a v této oblasti se tak očekává poměrně silný vítr. Již teď některé meteorologické instituce na tento silný vítr vydávají předčasné upozornění. Situaci zatím předpokládají jen střednědobé modely. Na první výsledky podrobnějších a přesnějších krátkodobých modelů si musíme počkat do zítřejšího večera.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup