Na Sněžce padal sníh

Na Sněžce padal sníh
23.06.2018
Studená fronta se dostala i hluboko na jih od České republiky.

Předpověď počasí tentokrát nelhala. Od dubna se několikrát ochlazení, které modely předpovídaly zrušilo. Nakonec přišlo přesně v době, kdy by to asi jen málo kdo čekal. Na letní slunovrat k nám pronikl na tuto dobu extrémně studený vzduch původně ze severu. Na jedné straně je to důkaz toho, že ledu na severu je stále dost a že dokáže jeho studený vzduch dorazit i na daleký jih. Vždyť na hřebeny našich hor dorazilo vyložené zimní počasí. Sněhové vločky byly zaznamenány na Sněžce nebo na Lysé hoře. Pokud si někdo na tento víkend naplánoval výšlap na tyto hory, tak se asi musel hodně divit, co pro něj počasí připravilo. Celá situace je mimořádná o to víc, že ještě ve čtvrtek se na horách vyskytoval letní den a v nížinách se jednalo o tropické teploty. Na některých místech se rozdíl mezi čtvrtečními maximálními teplotami a dnešními minimálními teplotami pohybuje i kolem 25 °C !

Obr. 1 Na Sněžce se v průběhu včerejšího odpoledne objevily sněhové vločky

Zdroj: humlnet.cz

Studená fronta se dostala i hluboko na jih od České republiky. Například velký teplotní pokles byl zaznamenán i na severu Chorvatska. Maximální teploty ve Splitu se pohybují jen kolem 24 °C a k tomu se na obloze vyskytuje poměrně hodně oblačnosti.

Podobná situace je například v Řecku. I přesto, že v této oblasti se na konci června pravidelně vyskytuje modrá obloha a vysoké teploty, tak v příštím týdnu se zde budou vyskytovat intenzivní deště. Díky studené frontě se tam značně destabilizuje prostředí a vytvoří se tam oblast nízkého tlaku vzduchu. Tlakové pole nad Evropou se jen zvolna začne stabilizovat, protože tlakové výši ze západní Evropy se na východ moc nechce. Celkově by se však mělo postupně oteplovat, protože teplo začíná získávat v globálním měřítku převahu.

Autor: TD

 

frame-scrollup