Na severní polokouli proběhnou dva studné vpády
Severní pól již nějakou dobu koncentruje velmi ledový vzduch, který zde čekal na svou příležitost. První výraznější vpád této ledové hmoty přišel tento týden do severní Ameriky. O víkendu se další část ledového vzduchu utrhne i do západní a střední Evropy.
Ochlazení v severní Americe
V severní Americe, zejména v Kanadě už ochlazení nějakou dobu přetrvává. Například ve Winnipegu, který se nachází zhruba na stejné rovnoběžce, jako Česká republika se maximální denní teploty pohybují kolem -5 °C a noční minima klesají až k - 10°C. Díky sněhovým přeháňkám, které se v chladném a vlhkém severním proudění tvoří, se zde již vyskytuje i sněhová pokrývka.
Obr. 1: Sněhová pokrývka ve Winnipegu (Kanada) dne 19. listopadu 2015 (cbc.ca)
Ochlazení se silným sněžením dorazí například i do Sioux City, které patří do státu Iowa. Toto město leží v nadmořské výšce 300 m n. m. a nachází se na 41. rovnoběžce. Dle předpovědi by zde mohlo napadnout o víkendu 15 až 20 cm nového sněhu. Jen pro srovnání 41. rovnoběžka v Evropě protíná například Řím, Podgoricu či Barcelonu.
O víkendu zima dorazí i do Evropy
Vpád studeného vzduchu ze severu se rozlije i do Evropy a to již tento víkend. Nejdříve pronikne ledový vzduch nad Skandinávii a Británii, postupně zasáhne západní Evropu a následně i střední Evropu. Nad východní Evropou se bude nacházet teplotní rozhraní, takže zde čekáme hodně srážek, ale o něco vyšší teploty. Sněhové vločky by se v neděli a v pondělí mohly dostat i do těch nejnižších poloh. Zda to však bude i v nížinách stačit na vytvoření první letošní sněhové pokrývky si ještě budeme muset pár dní počkat.
Obr. 2. Rozložení jednotlivých vzduchových hmot nad severní polokouli 22. Listopadu 2015 (wetterzentrale.de)
Ochlazení v Evropě bude ve srovnání se severní Amerikou výrazněji slabší.
Autor: TD