Na Lysé hoře je už přes dva metry sněhu

Na Lysé hoře je už přes dva metry sněhu
14.01.2019
již jistě víte, tak velmi složitá situace panuje například na Božím Hodu v Krušných horách.

Od začátku ledna v České republice stále trvá severozápadní proudění, které je synopticky poměrně vzácné. Většinou se nasune od západu nebo jihozápadu výběžek vyššího tlaku vzduchu nebo samotná tlaková výše, která toto proudění velmi rychle ukončí. Letos je však vše jinak a fronty se střídají, jak na běžícím pásu. A když zrovna nepřechází frontální systémy, tak se vyskytují sněhové přeháňky. V posledních dnech jsme se však nacházeli spíše v teplejším sektoru, takže pro nížiny to znamenalo velkou oblevu. Do 300 m n. m. sníh už prakticky nenajdete a do 400 m n. m. se vyskytuje místy. Od vyšších poloh však sníh stále přibývá a dosahuje téměř rekordních hodnot.

Jak již jistě víte, tak velmi složitá situace panuje například na Božím Hodu v Krušných horách. Toto město je prakticky odříznuto od světa.  Situace je komplikovaná i v Jablonci nad Nisou, kde už z města muselo být odvezeno velké množství sněhu. Co by za to jiné města dala, že? Nadprůměrné vysokou sněhovou pokrývku hlásí i Jeseníky a střední polohy Beskyd.

Pravda, zima v nížinách zatím povedená není, ale na horách letos zažívají tolik sněhu, co dlouho ne. Lysá hora dnes naměřila 210 cm. A to není vše. Další silné sněžení se tam čeká v průběhu dnešního dne a i během úterý a středy.

Kumulaci sněhové pokrývky můžete dobře vidět i na přiloženém grafu, kde je několik horských stanic.

Obr. 1 Kumulace sněhu na horských stanicích k 13. 1. 2019

Zdroj: AMS

Vše nasvědčuje tomu, že na konci pracovního týdne se synoptický situace začne měnit a pořádně přituhne. Tam, kde sníh napadne a vydrží do pátku, tak pravděpodobně zůstane. Tam, kde sníh nebude, tak budou pravděpodobně hrozit holomrazy.

Autor: TD

frame-scrollup