Na letní slunovrat přijde výrazné ochlazení

Na letní slunovrat přijde výrazné ochlazení
18.06.2018
Od pátku do neděle se maximální teploty budou pohybovat od 16 do 20 °C.

Již za pár dnů nám začne astronomické léto a samozřejmě počasí si opět postavilo hlavu. Podobně jako kolem zimního slunovratu se často počasí tváří různě, jen ne zimně, tak i začátek astronomického léta nebude připomínat léto.

Astronomické léto letos začíná v poledne 21. 6. 2018 a právě v tuto dobu začne od severozápadu přecházet výrazná studená fronta, která k nám do dalších dnů přinese na toto období poměrně chladné počasí. 

Zatím to vypadá, že se bude jednat o nejvýraznější studenou frontu v tomto roce. Zatímco ve čtvrtek se maximální teploty v hadině 850 hPa budou na Moravě pohybovat i kolem 16 °C, tak druhý den může teplota v této hladině klesnout k 1 °C. Při zemi z 32 °C se ochladí na 17 až 18 °C. Studená fronta bude výjimečná v tom, že nebude docházet k žádnému vlnění, takže pravděpodobně během pár hodin přejde přes naše území od severozápadu k jihovýchodu.

Obr. 1 Ochlazení na letní slunovrat bude opravdu dramatické

Zdroj: wetterzentrale.de

Od pátku do neděle se maximální teploty budou pohybovat od 16 do 20 °C, to i v dubnu se maxima pohybovala výrazně výše. Počasí tak opět dělá vše opačně.  Teploty se pak jen horko těžko budou opět dostávat do normálu a zatím to nevypadá, že by se po silném ochlazení měly rychle vrátit tropy.

Velkým nebezpečím bude pravděpodobně samotný přechod studené fronty. Vzhledem k tomu, že studená fronta půjde do tropické vzduchové hmoty a fronta bude postupovat velmi rychle, tak je velmi pravděpodobné, že se na samotné frontě budou vyskytovat velmi intenzivní bouřky a silné nárazy větru. V tuto chvíli je zatím brzo zaměřovat se na nebezpečné doprovodné jevy. Výstrahy na bouřky budou vydány pravděpodobně v průběhu středy.

Autor: TD

frame-scrollup