Na hřebenech hor stále leží ojediněle až 200 cm sněhu

Na hřebenech hor stále leží ojediněle až 200 cm sněhu
29.03.2018
Nejvíce sněhu leží na Labské boudě, kde už je několik měsíců kolem 200 cm sněhu.

Kdo by čekal na začátku roku, že se ještě na konci března budeme aktivně zabývat zimním počasím, ale příroda si letos řekla, že jaro ke slovu hned tak nepustí a na horách panují opravdu velmi dobře podmínky pro lyžování. Dokonce na některých místech je situace lepší než v prosinci nebo v lednu. Podle tamních obyvatel takovou zimu nepamatují. Je zvláštní, jak vždy, když přijde něco mimořádného, tak pamětníci řeknou, že tohle ještě nikdy nezažili nebo tohle nemá obdoby atd.

Nejvíce sněhu leží na Labské boudě, kde už je několik měsíců kolem 200 cm sněhu. Dnes je to 198 cm.  Více jak metr hlásí Luční bouda a Sněžka. Na Šumavě je situace podobná, jako v Krkonoších. Nejvíce sněhu leží na Březníku, kde bylo naměřeno 178 cm, jen o jeden cm méně leží na vrcholu Plechý.  Lehce přes metr má stále Bučina. Téměř 200 cm hlásí údajně i Praděd, ale nejsou to oficiální údaje a na tomto vrcholu Moravy se bohužel se sněhovou pokrývkou dost manipuluje. Jen o několik desítek km na jihovýchod se nachází Lysá hora, která má jen 50 cm.

Když se však podíváme do Krkonoš, tak je dobré sledovat i tamní vodní hodnotu sněhu. V Krkonoších nejvíce vody v pevné části leží na Labské boudě, na louce, kde je to téměř 1000 mm vody. Podobná situace je i na Šumavě. Velká vodní hodnota ve sněhu je pro přírodu opravdovým klenotem, protože při pomalém odtávání se bude voda do půdy uvolňovat postupně. Naopak, pokud by v dubnu přišly první jarní bouřky a lokální přívalové srážky, tak situace v horských a podhorských oblastech může být dramatická.

Objem sněhových zásob

Obr. Aktuální zásoby sněhu v Jihočeském kraji jsou zhruba na úrovni roku 1999

Zdroj: chmi.cz

A teď k myšlence pamětníků, že toto počasí nemá obdoby. Ale má. Například vodní hodnota sněhu v Jihočeském kraji  jen mírně přesahuje průměr. Sněhu na hřebenech hor je sice hodně, ale ve vyšších a středních polohách už téměř neleží. Najdeme hodně zim, kdy sněhu bylo hodně ve všech polohách i v tomto období.  I výška sněhové pokrývky kolem 200 cm nepatří mezi extrémní hodnoty. V dobrých zimách se ne hřebenech objevovalo i kolem 300 nebo 400 cm. O víkendu však přijde ještě jedna výrazná srážková situace, tak uvidíme v pondělí na jakých hodnotách se nakonec letos zastavíme.

Autor: TD

frame-scrollup