Na horách jsou ideální podmínky pro jarní lyžování

Na horách jsou ideální podmínky pro jarní lyžování
21.03.2018
Kdo má rád Slunce a sníh měl by tohoto počasí využít a určitě vyrazit na hory.

Asi většina z nás už čeká na teplé počasí, které s sebou přinese i možnost sportovních aktivit, jako je třeba kolo, tenis, běhání nebo jen obyčejné procházky v provoněné rozkvetlé přírodě. Na to si však ještě pár dnů nebo týdnů musíme počkat, protože výraznější oteplení je zatím nejisté. Meteorologické modely si zatím nejsou jisty situací kolem Velikonoc. Severoatlantická oscilace by v té době měla opět padat do záporných hodnot, což by mohlo znamenat poledníkové (meridionální) proudění. To může být buď teplé nebo studené, záleží, kdy bude ležeti řídící tlaková níže. Některé modely naznačují, že bychom se o Velikonocích mohli dočkat teplot i kolem 20 °C a některé naopak čekají, že se od severu opět výrazně ochladí. Na přesnější předpověď si musíme ještě pár dnů počkat. Do té doby by jste však mohli využít poslední možnosti k lyžování. Ačkoliv za sebou již máme první jarní den, tak lyžařské podmínky jsou opravdu ideální.

Teplota vzduchu nad evropou v hladině 850 hPa 20. duben 2018

Obr. 1 Teplá verze počasí na Velikonce

Zdroj: wetterzentrale.de

Ochlezní na začátku dubna 2018

Obr. 2 Studená verze počasí na Velikonoce

Zdroj: wetterzentrale.de

Například zítra nebo v sobotu bude na horách skvělé počasí pro lyžování. V noci a dopoledne bude mrznout, zároveň by se mohlo na obloze ukazovat Sluníčko. Takové počasí se často vyskytuje v Alpách, ale vzhledem k dostatečným sněhovým zásobám si ho můžeme užít i na horách v České republice. Je pravda, že některá střediska už ukončila svůj provoz, jako například Ještěd. Lyžaři tohoto areálu jsou k tomuto rozhodnutí kritičtí. Většina středisek má však své vleky a lanovky stále v provozu a každé ráno jsou pro vás připraveny perfektně připravené svahy. Další výhodou jarního lyžování jsou nižší ceny permanentek a také méně lidí. Dětem skončily jarní prázdniny a lyžařské kurzy už jsou také ukončeny.

Kdo má rád Slunce a sníh měl by tohoto počasí využít a určitě vyrazit na hory. Určitě si tak zkrátíte čekání na to pravé jaro a třeba o Velikonocích skočíte z lyží přímo na kolo. Počkejme si.

Autor: TD

frame-scrollup