Na horách byl dnes nejkrásnější den letošní zimy

Na horách byl dnes nejkrásnější den letošní zimy
21.01.2019
Jak jsme vám slibovali už minulý týden, tak se stalo.

Tlaková výše, která postupuje přes naše území dále k východu, přináší nad střední Evropu stabilní a ve většině případů i krásné počasí. Ten, kdo se dneska rozhodl vyrazit na hory, si mohl opravdu libovat. Dnešní den byl totiž na horách zatím nejkrásnější z letošní zimy. Jak jsme vám slibovali už minulý týden, tak se stalo. Vyjasnilo se a velké kvantum sněhu ještě více vyniklo v pozadí modré oblohy.

Navíc se našli i tací, kteří si na hory vyšlápli už brzo ráno, protože tito šťastlivci mohli během dvou hodiny pozorovat zatmění měsíce a východ Slunce. Romantičtější ráno bychom asi hledali marně. Jak dnešní den zachytily jednotlivé kamery České hydrometeorologického ústavu, se můžete podívat na následujících snímcích.

Obr. 1 Zatmění měsíce z pohledu kamery v Kralovicích

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Východ Slunce zachycen kamerou z Lysé hory

Zdroj: chmi.cz

Obr. 3 Západ Slunce na Slaměnce

Zdroj: chmi.cz

Bohužel ne všichni měli to štěstí, že dnes mohli koukat na jasnou oblohu a užívat si pravé zimy. V podstatě přesně opačné počasí panovalo na severovýchodě naší země a také v západních Čechách. Zde se totiž vytvořila nízká oblačnost, která se zde udržela celý den.

Obr. 4 Družice nad střední Evropou ukazuje, kdy byla obloha jasná a kde zůstalo zataženo

Zdroj: chmi.cz

Zejména na Ostravsku však došlo i k výraznému zhoršení kvality ovzduší, takže nejen, že bylo zataženo, ale lidé v této části regionu dýchali nebezpečné látky. Na družici můžete vidět, jak nízká oblačnost dorazila do České republiky z Polska.

Obr. 5 V Ostravě dnes panovalo šedivé počasí a ovzduší bylo velmi znečištěno

Zdroj:chmi.cz

Podobný ráz počasí bude panovat v České republice i během zítřejšího dne, ale přeci jen zejména dopoledne se může už objevit i oblačnost středních nebo vyšších pater.

Autor: TD

frame-scrollup