Mrazy v Česku překonaly rekordy, oteplí se o víkendu

Mrazy v Česku překonaly rekordy, oteplí se o víkendu
26.02.2018
Nekončící teploty hluboce pod bodem mrazu trhají rekordy. V noci na dnešek se na 12 stanicích objevily rekordně nízké teploty. Nejchladněji bylo na horách a teploměry místy hlásily okolo -20 °C.

Evergreenem každé zimy jsou vyhlášené šumavské kotliny, kde se teploty vzduchu ocitají hluboko pod bodem mrazu. Na šumavské Jezerní slati (Kvida) bylo naměřeno mrazivých -22,8 °C. Chladno bylo i na Luční boudě v Krkonoších a na Labské boudě, kde dokonce byl překonán rekord z roku 1986. Rekord byl pokořen i na další krkonošské stanici Pec pod Sněžkou. Rekordně nízkou teplotu ohlásili i na Lysé hoře v Beskydech. Okolo -20 °C bylo naměřeno také v Králíkách severozápadně od Šumperka. Stejně jako z noci na neděli i v dnešní noc se teploty jen velmi výjimečně dostaly nad -10 °C. Většinou jste mohli naměřit -10 až -14 °C.

Vzhledem k velmi silnému a chladnému větru je pocitová teplota mnohem nižší, než nám ukazuje měrka teploměru. I z tohoto důvodu již včera vyhlásil Český hydrometeorologický ústav výstrahu před silnými mrazy. Pohyb venku by měli zvážit osoby starší a nemocné, stejně jako se nedoporučuje pobývat delší dobu venku dětem. Pokud máte zahrádku, nepodceňte zazimování vašich rostlin. V místech bez sněhové pokrývky hrozí holomrazy.

Snímek  z 26. února 2018 z Labské boudy na zasněženou krajinu
Obr.: Online z Labské boudy
Zdroj: kamery.humlnet.cz

V nejbližších dnech se neočekává žádné zlepšení. Nejchladněji by mělo být v noci z úterka na středu, a i následující noc, kdy i v nižších polohách naměříme -12 až -16 °C. Pod jasnou oblohou a na sněhové pokrývce mohou teploty spadnout až k -20 °C. Postupně se však má oteplovat a víkend by mohl přislíbit teploty i v noci kolem nuly, výjimečně i v plusových hodnotách.

Velmi chladný vzduch k nám proudí ze severovýchodu až východu. Za tímto počasím stojí masa vzduchu mezi mohutnou tlakovou výší nad Skandinávií a tlakovou níží nad jihovýchodní až východní Evropou.

Teploty vzduchu v Evropě, největší hlad je na severovýchodě
Obr.: Teploty vzduhu a směr větru nad Evropou
Zdroj: ventusky.com

frame-scrollup