Mrazy už ničí úrodu a budou se vracet

Mrazy už ničí úrodu a budou se vracet
08.05.2019
Průměrná teplota vzduchu je zatím srovnatelná s měsícem říjnem.

Rekordně studené počasí pokračuje. Zatímco včerejší ráno bylo nejstudenější v Čechách, tak dnes to bylo na východě Moravy. Například v Mošnově padl teplotní rekord, kdy bylo naměřeno -0,6 °C. V Opavě bylo dokonce -1,4 °C. Ranní květnové mrazy nejsou zase tak výjimečné. Loňsky květen se sice bez mrazů obešel, ale v roce 2017 jsme měli mrazivé ráno ještě později. Většinou však tyto mrazy přichází na jeden den a pak se velmi rychle otepluje. Letos je však všechno jinak. Po krátkém a slabém oteplení se totiž další vpád do střední Evropy chystá v neděli a jestli si myslíte, že to bude poslední návštěva ledového vzduchu, tak vás musíme zklamat. Dokonce i kolem 20. května se na modelech začíná rýsovat výtok ledového vzduchu přímo ze severu do České republiky. Zásoba ledového vzduchu se zdá být letos v Arktidě nekonečná.

Průměrná teplota vzduchu je zatím srovnatelná s měsícem říjnem. Za vše může záporná oscilace NAO, která přináší poledníkové proudění. Střední Evropa dostala tzv. černého Petra. Ledový vzduch se vylévá jen do této oblasti. Naopak v Rusku a v Asii se maximální teploty pohybují stabilně kolem 30 °C. Letní teploty jsou už i na většině míst v USA.

Obr. Předpověď na 12. května slibuje teploty o 15 °C nižší, než je normál !

Zdroj: wxchart.com

Ledový vzduch by mohl s přestávkami do střední Evropy mohl pronikat až do 25. května, pak by se jeho zásoba měla zcela vyčerpat. Velice často se stává, že jedna strana mince je vystřídaná druhou. Tedy, že studené počasí by mohlo být vystřídáno horkým prouděním z jihu.

V tuto chvíli však letní teploty nečeká žádný meteorologický model. Stále tedy mějte připravené bundy a rostliny chraňte před mrazy, protože se ještě budou vracet.

Autor: TD

 

 

frame-scrollup