Motýlí efekt

Motýlí efekt
15.01.2016
Může mávnutí motýlích křídel v Brazílii způsobit tornádo v Texasu?

Známe to všichni jistě velmi dobře. Meteorologové vytvoří předpověď, která se poté ukáže jako mylná. Jakto, že ani dnes, v éře výpočetní techniky, nedokážeme předpovídat počasí ? A jak to celé souvisí s motýly ?

 

V roce 1961, když Edward Lorenz vytvářel na svém počítači první model konvekčního proudění, byla výpočetní technika velmi pomalá a zastaralá. I váš mobil je dnes mnohem výkonnější než to, co mělo v šedesátých letech k dispozici špičkové výzkumné zařízení. Nicméně, již při této činnosti pan Lorenz objevil, že počasí se ne vždy chová tak, jak předpovídá jeho model, a že i velice drobná odchylka v počátečních hodnotách má po určité době za následek obrovské rozdíly mezi jeho předpovědí a realitou. Když pan Lorenz své výsledky publikoval, s jistou nadsázkou poznamenal, že pokud by jeho teorie byla správná, pak by jedno máchnutí motýlích křídel mohlo změnit počasí jednou provždy.

 

Swirl modrý

 

O jedenáct let později v roce 1972 pak pronesl přednášku na téma, zda může mávnutí motýlích křídel v Brazílii způsobit tornádo v Texasu a od té doby se celá tato záležitost nazývá motýlí efekt. Jde o typickou vlastnost chaotických systémů a je to také odpověď na otázku: „Proč se předpovědi některých systémů chovají nepředvídatelné, když se vývoj takových systému dá podle současných dat předpovědět ?“ Celá myšlenka spočívá v tom, že i něco tak nepatrného, jako je třepetání motýlích křídel, může mít nakonec i tak dalekosáhlé následky, jako vznik tornáda na opačné polokouli. Samozřejmě musíme celou věc chápat s jistou nadsázkou, protože vývoj počasí na Zemi není tolik citlivé na tak drobné změny.

 

Mraky focené z letadla poskytují neobyčejné záběry

 

Pes je zakopaný v tom, že ať už máme jakkoli přesná data z dnešního dne, po velice krátké době se z těchto velice přesných dat stanou data nepřesná až zcela chybná. To je ten hlavní důvod, proč jsme dnes omezeni na předpovědi spolehlivé maximálně na další dva dny, které se bohužel mohou v některých případech ukázat také jako chybné. Motýlí efekt dodnes patří mezi velmi zajímavé oblasti fyziky z oblasti teorie chaosu.

 

Autor: PH

frame-scrollup