Moravu zasypal sníh, o víkendu přijde velká obleva

Moravu zasypal sníh, o víkendu přijde velká obleva
29.01.2019
Během této dvoudenní oblevy pravděpodobně sníh ve všech nížinách opět roztaje.

Dlouho to vypadalo, že se nížiny výraznější sněhové nadílky nedočkají. Všechen sníh napadl na horách a na nížiny zbyly jen zbytky. To se však změnilo v průběhu včerejšího dne, kdy alespoň východní polovinu zasypal sníh. Tentokrát nehrála roli nadmořská výška, ale geografická poloha. Téměř na celé Moravě napadlo kolem 10 cm nového sněhu, místy to bylo i více. Jen pár míst na severu mělo smůlu a zůstalo bez sněhu.

Sníh nadělal obrovské komplikace ve městech. Vždyť ráno na některých místech napadlo i 5 cm za hodinu. Velké problémy hlásilo Brno, kde doprava kolabovala. Některé cesty v kopích v podstatě nebyly sjízdné. V Brně napadlo během dne 10 až 13 cm nového sněhu.

Obr. 1 Ve východní polovině území leží sníh téměř všude

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Na Moravě i v nížinách leží kolem 10 cm sněhu

Zdroj: chmi.cz

Obr. 3 Srážky zasáhly jen východní polovinu našeho území

Zdroj: chmi.cz

Nejvíce srážek spadlo ve Strážnici na jihu Moravy. Tam však byla teplota lehce nad nulou, takže by sníh mokrý a odtával. V průběhu včerejšího večera se na hodně místech vytvořila mrznoucí mlha, takže vše rychle zmrzlo a vytvořily se zmrazky a náledí.

Počasí v Čechách však pokračuje stále ve stejných kolejích. Na horách spoustu sněhu, ale v nížinách nic nebo téměř nic. A změna nepřijde ani v dalších dnech, naopak.

I když Morava čekala na sněhovou nadílku celou zimu, tak na konci tohoto pracovního týdne o sníh nížiny opět přijdou. Po mrazivých dnech se v pátek rozfouká vítr od jihu a přinese s sebou extrémně teplé počasí. Na Moravě by na některých místech mohlo být v sobotu až 12 °C. Později se od západu přidá déšť, který bude místy i vydatný. Obleva dorazí do všech poloh, takže hory přijdou o část ze své sněhové zásoby.

Ochlazení přijde od západu až v průběhu neděle. Během této dvoudenní oblevy pravděpodobně sníh ve všech nížinách opět roztaje.

 

Autor:TD

frame-scrollup