Moravu zasáhnou vydatné srážky

Moravu zasáhnou vydatné srážky
05.09.2019
Již dlouho jsme před sebou neměli takovou situaci, kdy se očekávalo několik dnů s trvalým deštěm.

Po dvou pěkných dnech, kdy naše území ovlivňovala tlaková výše se během večera počasí opět začne kazit a tentokrát to nebude jen na pár dnů. Studená fronta nejdříve pokryje střední Evropu oblačností, ale moc srážek nepřinese. Naopak během víkendu se dočkáme vydatných srážkových hodů. Čekejme zataženou oblohu s deštěm. Maximální teploty se budou pohybovat jen kolem 17 °C. Podobné počasí vydrží i na začátku příštího týdne.

Již dlouho jsme před sebou neměli takovou situaci, kdy se očekávalo několik dnů s trvalým deštěm. Přes střední Evropu totiž budou postupovat retrográdní níže a ta vždy přináší extrémní srážkové úhrny.

Meteorologické modely čekají výrazné srážky především na Moravě, protože bude blíže okluznímu bodu. Model ECM čeká, že spadne od soboty do úterý 50 až 100 mm vody.

Výrazné srážky čeká na Moravě i model GFS, který předpokládá, že by mohlo spadnout 40 až 70 mm.

Obr. 1 Model GFS a srážková sumace do úterních 12 h.

Zdroj: wetterzentrale.de

Modely Aladin zatím na tak dlouhé období nevidí, ale první občasné srážky čeká v sobotu, a výraznější srážkové úhrny v neděli. Situace se však bude každým dnem upřesňovat.

Pokud se však předpovědi naplní a opravdu spadne velké množství vody na větší ploše území, můžeme letos definitivně prohlásit, že sucho je zažehnáno (na Moravě). Po vlhké epizodě může nastat paradox, kdy vegetace do prvních mrazů bude připomínat spíše jaro než podzim.

V Beskydech, kde je letos nadprůměrné množství srážek se můžeme dočkat i zvýšení některých hladin potoků a řek.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup