Moravu a Slezsko zasáhl fénový efekt

Moravu a Slezsko zasáhl fénový efekt
23.11.2016
Fénový efekt se projevuje vysokou maximální i minimální teplotou, relativně suchým vzduchem, dobrou dohledností a absencí nízké oblačnosti.

Morava a Slezsko v posledních třech dnech zažívá extrémně teplé počasí. To většinou doprovází skoro jasná  až polojasná obloha a silnější vítr. Naopak v Čechách panuje klasický podzim, vyskytuje se četná nízká inverzní oblačnost, výjimečné nejsou ani mlhy a teploty jsou zde výrazně nižší.

 

Teploty zejména na severovýchodě našeho území lámou rekordy. Například v Mošnově padl rekord v pondělí a v úterý. Maximální teploty tam totiž vystoupily až k 18 °C. Rekordy pro tyto dny byly z roku 2000, kdy maximální teploty dosáhly na 16 °C.

Za vše může fénový efekt, který se na severovýchodě vyskytuje za Beskydami a Bílými Karpaty. Vzniká při silnějším jižním nebo jihovýchodním proudění a kromě toho, že zvedá teploty, tak i vysušuje vzduch. Relativní vlhkost se tak pohybuje i v noci jen kolem 60 %. Sluníčko již nemá téměř žádnou sílou, a tak se v tomto období může oteplovat na takto vysoké teploty jen díky vlastnosti vzduchu. Tento fénový efekt, však není zcela stejný, jako například v Alpách, protože tam se na návětrné straně často vyskytuje i oblačnost se srážkami. V tomto případě se jedná o bezoblačný fénový efekt.

Fénový efekt na animaci přechodu přes horské pásmo

Obr. Schéma fénového efektu

Zdroj:interez.sk

Naopak v Čechách, kde se jižní proudění neprojevuje, může v klidu probíhat noční vyzařování tepla z povrchu a zároveň se tam tvoří inverze.  Proto máme v posledních dnech tak rozdílné počasí.

Fénový efekt se projevuje vysokou maximální i minimální teplotou, relativně suchým vzduchem, dobrou dohledností a absencí nízké oblačnosti. Zejména v zimě na sebe upozorňuje náhlým vzestupem teploty a poklesem vlhkosti. V České republice jsou zaznamenány případy, kdy teplota vzduchu během půl hodiny vzrostla i z -15 °C na +5 °C. Fénový efekt se na Moravě vyskytuje zejména při záporné Severoatlantické oscilaci.

O tom, jak je teplé a slunečné počasí závislé na větru z jihu, se můžeme přesvědčovat již dnes. Jižní proudění je už slabší a počasí se začíná kazit i na Moravě a ve Slezsku.

 

Autor: TD

frame-scrollup