Moravu a Slezsko dnes v noci zasáhl orkán Xantos

Moravu a Slezsko dnes v noci zasáhl orkán Xantos
12.12.2017
V Česku udeřily silné větry, které napáchaly nemalé škody. Rychlost větru dosahovala až 154 km/h. Zraněn byl jeden hasič.

Okraj mohutné tlakové níže, jež vznikla spojením tří menších, procházel dnes přes Českou republiku. Tlaková níže byla natolik rozsáhlá, že pokryla celou severozápadní Evropu. Silné větry, které se na okraji deprese tvořily, zaměstnaly veškeré složky záchranného systému. Vítr zasáhl i naše slovenské sousedy.

U nás se v nížinách očekával vítr kolem 110 km/h, na horách pak místy dosahoval vítr v nárazech rychlosti 154 km/h. Na Lysé hoře byla rychlost větru až 135 km/h. Na hřebenech Jeseníků vítr postupně zesílil až do desáté večerní, v noci byl už dle horské služby klid. Na Sněžce se z bezpečnostních důvodů zastavily lanovky. Místy byla rychlost větru klasifikována jako orkán. Ten byl meteorology pojmenován Xantos.

Intenzivní vichr lámal větve i celé stromy. Nejvíce museli hasiči zasahovat na Frýdecko-Místecku. Desítky tisíc domácností zůstalo bez elektrického proudu, situaci se podařilo vyřešit během dnešního dopoledne. Vítr odnášel i střechy a ochromoval dopravu. Osobní vlak narazil do spadlého stromu na Novojičínsku.

Olomoucko se muselo vypořádat s vichřicí, která opět povolala jednotky hasičů do akce, jeden dobrovolný hasič byl zraněn. V ohrožení byly skupinky několika hasičů, kteří zasahovali v lesích, kde stále padaly další stromy. Podobná byla situace i na Pardubicku. Zde bylo nahlášeno 6 poruch vedení vysokého napětí. Několik výjezdů hasičů bylo zaznamenáno i ve Zlínském kraji. Vítr zde dosahoval rychlosti až 90 km/h.

Orkán z neděle na pondělí potrápil i Slovensko. Rychlost větru byla změřena na 119 km/h. V nárazech se očekával vítr o rychlosti až 180 km/h. Uzavřen musel být ski-areál Jasná nedaleko Liptovského Mikuláše. Obnovení provozu se očekává ve středu. Škody napáchaly hlavně spadené stromy. Nikdo nebyl zraněn.

Autor: SG

frame-scrollup