Morava má znečištěné ovzduší
V posledních dnech se opět více mluví o znečištěném ovzduší a to zejména na Moravě a ve Slezsku. Tamní lidé mají vleklé respirační problémy a mnoho fabrik muselo přejit na tzv. regulovaný provoz. Proč se stále ty samé oblasti potýkají s těmito problémy, když za posledních 20 let se výrazně zlepšila kvalita výroby?
Obr. Morava a Slezsko se potýká se znečištěním ovzduší
Zdroj: chmi.cz
Za prvé je potřeba si uvědomit, že většina znečištění nepochází ani z České republiky. Bohužel, když se podíváte na Slezsko a severovýchodní Moravu, tak pochopíte proč. Moravská brána slouží, jako koryto a když se změní proudění na východní nebo severovýchodní, tak tímto korytem protéká vzduch až z Polska. Aglomerace v jižním Polsku je velmi průmyslová a Ostrava je proti ní jen malá továrnička. Z Polska jde znečistěný vzduch pryč a v Moravskoslezském kraji se toto znečištění hromadí, protože Moravská brána je poměrně úzká. Často se však tento znečištěný vzduch dostává až na střední Moravu a výjimečně i na jižní Moravu.
Za druhé si znečištění způsobujeme sami. Ve velkých městech jsou to především automobily, které ve většině případů stojí na křižovatkách nebo v zácpě a škodlivé látky jdou do ovzduší. Na vesnicích jsou to zase lidé, kteří někdy topí špatným palivem.
Oba dva případy však spouští inverze. To znamená, že studený vzduch je těžší než ten teplejší ve výšce. Letos se inverzím moc nedařilo a tato krátká inverzní situace byla spíše výjimečná. Při převládajícím západním proudění je tedy vzduch daleko čerstvější, než když k nám vzduch proudí z pevniny a je inverzní.
V tuto chvíli se situace pomalu zlepšuje, ale stále na východě přetrvává smogová situace. Výraznější zlepšení by mohlo nastat pravděpodobně o víkendu, kdy bude od západu tlačit oceánské proudění.
Autor: TD