Meteorology bude zaměstnávat zvlněné frontální rozhraní

Meteorology bude zaměstnávat zvlněné frontální rozhraní
30.04.2018
Máme před sebou další výrazné frontální rozhraní a modely jsou opět ve zmatcích.

Již před pár dny jsme psali o teplotním rozhraní, které by se mělo začít již v průběhu dnešního dne vytvářet nad střední Evropou. Již dnes bude na západě výrazně chladněji než na východě, zítra se přechodně rozdíly vymažou, ale od středy opět začnou stoupat.

Zvlněné frontální rozhraní je největším oříškem pro numerické modely, protože si s ním vůbec neví rady. I přesto, že se píše 21. století a technika ve všech směrech pokročila velmi významně, tak matematické modely mají stále větší problémy s předpovědí počasí. Může za to především značně nestabilní klima, které ničí jednu statistiku za druhou. Matematický model přitom velmi často využívá historická data a na základě toho tvoří své předpovědi.

Máme před sebou další výrazné frontální rozhraní a modely jsou opět ve zmatcích. Největší bitva se aktuálně odehrává mezi dvěma nejčastěji používanými modely. Americký model GFS a evropsky model ECM. Tyto modely pracují zcela nezávisle a jejich výsledky se často liší. V dnešním ranním běhu jsou však rozdíly extrémní.

Zatímco model ECM očekává, že ve čtvrtek se frontální rozhraní posune nad Maďarsko a k nám pronikne chladný vzduch od severu až severozápadu, tak model GFS naopak očekává, že se dostaneme do velmi teplého jihovýchodního proudění. Tropická vzduchová hmota by se podle tohoto modelu měla dostat až do Německa.

Teploty na východě Evropy jsou vyšší než na západě

Obr. Americký model GFS očekává v pátek na celém území letní teploty

Zdroj: wetterzentrale.de

Meteorologové, kteří používají model GFS budou na páteční den předpokládat maximální teploty mezi 25 až 29 °C. Naopak ti, kteří sázejí na model ECM by na pátek museli do předpovědi napsat maximální teploty mezi 13 až 17 °C. Který model bude mít pravdu? Možná ani jeden. Často v těchto situacích dochází ke kompromisu, kdy každý trošku ubere nebo přibere a najdeme shodu. Jak s touto těžkou meteorologickou situací naloží Český hydrometeorologický ústav můžete po 12. hodině vidět na tomto odkazu.

http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/tydenni-predpoved

Autor: TD

frame-scrollup