Meteorologům sněžení nevyšlo

Meteorologům sněžení nevyšlo
28.11.2018
Jednalo se tlakovou níží, která postupovala k severovýchodu, ale byla blokována tlakovou výši nad Skandinávii.

Na začátku tohoto pracovního týdne se strhla velká vlna kritiky na Český hydrometeorologický ústav, který již od soboty upozorňoval na možnost silného sněžení a výskyt nové sněhové pokrývky. Původní předpověď a zároveň i výstraha informovala o tom, že v jižní polovině území a na severovýchodě napadne během pondělí a úterý 7 až 20 cm nového sněhu. Toto tvrzení bylo podloženo výstupem z numerického modelu Aladin (CZ) a ECM (Evropa). Jednalo se o ranní výstupy, které shodně dávaly do výše zmíněných oblastí poměrně silné srážky.

Již během odpoledních výstupů se však začalo ukazovat, že srážky nakonec nepůjdou tak moc k severu, a tak v neděli ráno ČHMÚ upravil výstrahu jen pro jižní polovinu území. Byl to však trend a modely s každým dalším výstupem posouvaly srážkovou činnost dále k jihu.

Nakonec napadl sníh jen v jižních Čechách a to až od nadmořské výšky 500 m n. m. Celkově situace přinesla daleko méně srážek, než se původně čekalo.  Český hydrometeorologický ústav nakonec vydal prohlášení, kde se odkazuje na to, že předpovědní modely opravdu čekaly situaci poněkud vážnější, než nakonec byla.

Jednalo se tlakovou níží, která postupovala k severovýchodu, ale byla blokována tlakovou výši nad Skandinávii. Problém spočíval zejména v severovýchodním větru, který nepouštěl srážkovou činnost nad naše území. Vítr předběhl srážkovou činnost a tím pádem se srážky nedostaly nad naše území.

Meteorologové se tak opět dostali do složité situace, protože nezvládali předpovědět rozložení srážek na 48 hodin dopředu. To se však stává i v západní Evropě, v USA nebo v Rusku. Všechny předpovědi jsou závislé na meteorologických modelech, které nejsou dokonalé. Meteorologické modely jsou veřejně přístupny veřejnosti a na svou činnost si vydělávají z národních peněz. Jen tak pro srovnání. Za rok 2018 bylo na vývoj modelu ECM vyhrazeno 0,035% z celkového balíku peněz na životní prostředí. Zpráva IPCC ke globální změně klimatu, kde závěr byl, že musíme snížit emise o xx %, stála zhruba 10 % z celkového rozpočtu.

Autor. TD

frame-scrollup