Měsíc do začátku olympijských her v roce 2016: Teplo a vlhko vládnou v Riu

Měsíc do začátku olympijských her v roce 2016: Teplo a vlhko vládnou v Riu
06.07.2016
Už za jeden měsíc bude zapálen olympijský oheň nad Rio de Janeirem a dlouhé roky tréninků se snad sportovcům na stadionech plně zúročí. Jejich výkony by částečně mohlo ovlivnit i počasí. Jak to zatím v Brazílii vypadá, Vám popíšeme v našem dnešním článku.

Samozřejmě sportovci a diváci, kteří se budou účastnit dění v halách, jsou ohroženi místním počasí méně. Avšak ti, kteří budou své výkony předvádět venku, by mohly být zaskočeni teplými a vlhkými podmínkami. Podle meteorologa Roberta Millera budou teploty vzduchu pravděpodobně šplhat k 29 až 32 °C po celou dobu olympijských her. Obecně platí, že srpen je v a Riu poměrně suchým ročním obdobím, kdy teploty vzduchu dosahují v průměru okolo 24 °C.

Vyšší teploty vzduchu v kombinaci s normální či o něco vyšší hladinou vlhkosti by mohly způsobit problémy při outdoorových akcí, zejména pak běžci se mohou ocitat v nebezpečí. Teplé a vlhké počasí ovlivňuje negativně hlavně dálkové běžce, nejvíce maratonce. Například každé zvýšení teploty vzduchu o 6 °C může při teplotě nad 13 °C prodloužit celkový čas závodu o 1,5 – 3 %. Ke zpomalení dochází, protože teplota vzduchu má vliv na fyziologickou úroveň závodníka prostřednictvím různých faktorů, včetně dehydratace, zvýšené srdeční frekvence a snížení průtoku krve (a následně kyslíku) do svalů, které jsou pro běh využívány.

Snímek běžců na Olympijských hrách
Zdroj: AccuWeather

Diváci na akcích pod širým nebem by měli taktéž zvážit teplé počasí a to především pokud budou sedět na místech bez možnosti ukrýt se do stínu. Hlavní zásadou bývá dostatečně používat opalovací krém a dodržovat pitný režim, navíc pro Brazílii je vydáno i doporučení pro využívání repelentu proti hmyzu, aby se snížilo riziko nakažení viru Zika komáry. Deštníky či pláštěnky můžou návštěvníci nechat doma, jelikož se významné dešťové události nejspíš nedočkáme. Případné srážky by mohly ohrozit především závody cyklistiky, golfu, rugby nebo fotbalu, kde mokré povrchy hrají svou roli. Avšak nikterak vysoké srážkové úhrny se neočekávají.

Autor: SG

frame-scrollup