Martin sedlá strakatou kobylu

Martin sedlá strakatou kobylu
06.11.2012
Martin na bílém koni nedorazí, sedlá strakatou kobylu, teploty stoupnou k 10 °C

Svatý Martin sedlá pro svůj příjezd skoro jako každý rok strakatou kobylu. Počasí bude s velkou oblačností a se srážkami. Ve středu bude zpočátku oblačno až zataženo s deštěm, nebo s přeháňkami, na horách sněhovými. Odpoledne bude oblačnosti a srážek ubývat. Ranní teploty klesnou na 3 až -1 °C a nejvyšší denní teploty vystoupí na 4 až 8 °C.

Ve čtvrtek a v pátek bude oblačno až zataženo, přechodně polojasno, místy s přeháňkami, na horách sněhovými. Noční teploty klesnou na 5 až 1 °C a nejvyšší denní teploty vystoupí ve čtvrtek na 6 až 10 °C a v pátek na 5 až 9 °C.

V sobotu bude polojasno, postupně až oblačno. Ranní minima klesnou na 3 až -1 °C a nejvyšší denní teploty vystoupí na 5 až 9 °C. V neděli, na Martina sněžit nebude, na naše území bude proudit teplý a vlhký vzduch, očekáváme zataženou oblohu s deštěm, nebo s přeháňkami. Ranní minima klesnou na 7 až 3 °C a nejvyšší denní teploty vystoupí na 7 až 11 °C.

Z pohledu statistik a dřívějších vzkazků z kronik našich předků vyplývá, že nebylo vždy tak zcela běžné jak si myslíme, že by na Martina ležel sníh. Nebylo výjimkou, že první sníh se dostavil až v prosinci. Z pohledu pranostik není bílý kůň, na kterém má Martin přijet v historii znám, s bílým koněm se setkáváme až v pranostikách, které vznikly až v druhé polovině 19. století. Martinské pranostiky však jsou v něčem jedinečné, jsou považovány za první zimní pranostiky a mnoho z nich se týká předpovědi nadcházející zimy. V mnoha případech si pranostiky odporují a mají opačný význam. Pranostiky říkají, že pokud je Martin na blátě, budou Vánoce na sněhu. Tak snad se toho dočkáme. Dalším listopadovým dnem bohatým na pranostiky bude Ondřej, který už má zcela zimní charakter.

Na svatého Martina kouřívá se z komína. Přijede li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. Martin na blátě, Vánoce na sněhu. Jaký den svatého Martina, taková též bude zima. Jestli na svatého Martina jest vlhko, bude nestálá zima; pakli na týž den slunce svítí, bude tuhá zima. Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá. Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

Aktuální výskyt srážek sledujte zde.  Dlouhodobá předpověď počasí.

frame-scrollup