Máme před sebou dny s tropickými teplotami

Máme před sebou dny s tropickými teplotami
20.06.2017
Pak je situace velmi nejistá a komplikovaná.

Včera jsme vás informovali o extrémně horkých dnech, které panují ve Španělsku a v Portugalsku a zároveň jsme naznačili, že masa horkého vzduchu se dá do pohybu. Díky tomu jsou před námi opravdu horké dny s nebezpečnou situací na konci pracovního týdne.

Už dnešní maximální teploty budou velmi vysoké. V tropické vzduchové hmotě a při jasné až polojasné obloze se maximální teploty budou pohybovat od 29 do 33 °C, ale zejména na jižní Moravě a ve středních Čechách to mohou být teploty až k 35 °C. Večer nás začne od severozápadu ovlivňovat rozpadající se studená fronta, takže se lokálně může objevit bouřka, zejména na severu našeho území.

Předpověď modelu aladin na dnes s teplotami nad 30 °C

Obr. 1 Předpověď maximálních teplot na úterý 20. 6. 2017

Zdroj: chmi.cz

Zítra však počasí u nás bude opět pod vlivem tlakové výše, takže teploty se budou pohybovat mezi 28 až 32 °C, na severovýchodě bude chladněji, tam by se maximální teploty měly pohybovat kolem 28 °C.

Ve čtvrtek však bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu a tak musíme počítat s tím, že se maximální teploty budou pohybovat mezi 30 až 34 °C, ojediněle až k 36 °C.

Horský čtvrtek 23.6 s maximy nad 30 °C

Obr. 2 Předpověď maximálních teplot na čtvrtek 22. 6. 2017

Zdroj: chmi.cz

Pak je situace velmi nejistá a komplikovaná. Od severozápadu bude totiž ke střední Evropě postupovat samostatná tlaková níže, která s sebou přinese chladnější a vlhčí vzduch. Teplotní gradient bude výrazný a tak je velmi pravděpodobné, že se na studené frontě budou vyskytovat silné bouřky. V tuto chvíli se však zatím hlavní globální modely nemohou dohodnout na čase postupu této studené fronty.

Pod článkem můžete vidět jednotlivé předpovědi různých modelů na páteční půlnoc. Pokud bude přecházet studená fronta přes naše území v noci, tak její doprovodné projevy budou mírnější, pokud by však přecházela studená fronta přes den, tak může být velmi nebezpečná.

Minimální teploty napříš středí evropou

Obr. 3 Model GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Synoptická situace v úterý 20. června

Obr. 4 Model ECM

Zdroj: wetterzentrale.de

Noční teploty napříč střední evropou

Obr. 5. Model ICON

Zdroj: wetterzentrale.de

Studená fronta postupuje přes střední Evropu

Obr. 6 Model Apprage (Aladin)

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Sledujte aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Autor: TD

frame-scrollup