Malá ochutnávka z Velké Británie

Malá ochutnávka z Velké Británie
24.05.2017
Chladné počasí by v České republice mělo zůstat do pátku, ale od víkendu by se mělo výrazněji oteplovat.

Jistě jste si všimli, že se dnes po studené frontě poměrně výrazně ochladilo. Teploty vzduchu maximálně do 20 °C a to ještě pouze na jižní Moravě, k tomu obloha pokryta šedými mraky a hlavně čerstvý vítr, který je hodně studený. Za vše může severozápadní proudění, které když nastane, tak je ve střední Evropě po létu. Může přijít v podstatě kdykoliv a projevuje se podobným charakterem. I ve vrcholném létu v červenci nebo v srpnu, dokáže srazit maximální denní teploty pod 20 °C. Někdy je sušší, někdy ho doprovází četnější přeháňky nebo slabší bouřky.

V tomto období je však jeho četnost poměrně pravidelná. Dá se skoro říci, že se jedná o jakousi singularitu, která však není nijak konkrétně pojmenovaná. V posledních letech se ve třetí dekádě května vyskytuje často a stejně často přichází po tomto ochlazení první větší horké vlny od jihu. Je to dáno tím, že oblast vysokého tlaku vzduchu se postupně přesouvá přes střední Evropu dále k východu a po její zadní straně k nám proudí velmi teplý vzduch od jihu.

Vše nasvědčuje, že tomu tak bude i letošní rok. Chladné počasí by v České republice mělo zůstat do pátku, ale od víkendu by se mělo výrazněji oteplovat. Nejchladnější ráno by však mělo být v sobotu, kdy mohou ojediněle teploty klesnout i k 4 °C. Je tedy velmi pravděpodobné, že příští týden již bude tropický.

Rozložení teplot vzduchu v 850 hPa 25. května 2017

Obr. Chladný vzduch nad střední Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Než se začne oteplovat, tak můžeme na vlastní kůži pocítit, jak vypadá léto ve Velké Británii. Právě tam se díky Atlantickému oceánu, který je chladný, teploty pohybují celé léto kolem 20 °C. Jen ojediněle, když se nad Atlantikem vytvoří tlaková výše, se teploty mohou dostat o něco výše. Paradoxní je, že právě díky tomu, že se studený vzduch dostal v těchto dnech do střední Evropy, tak ve Velké Británii se oteplilo.

Autor: TD

frame-scrollup