Listopad v pranostikách a číslech

Listopad v pranostikách a číslech
02.11.2010
Ve starém římském kalendáři byl měsícem devátým, tedy „novem“

Název měsíce listopad je odvozen od padání listí, které je pro tuto roční dobu typické. Ve starém římském kalendáři byl měsícem devátým, tedy „novem“ a odtud se vzal hojně využívaný název november.

Listopadové počasí se vyznačuje největším množstvím oblačnosti v roce. Průměrně je obloha zatažená z 80 %. Listopadové počasí bývá bohaté na mlhy a vlhké, ale velké úhrny srážek se nevyskytují. Vysoké je také množství přízemních mrazíků. V tomto měsíci se většinou vyskytuje první sněhová déletrvající pokrývka a počet dnů se sněhovou pokrývkou se pohybuje kolem čtyř.

Průměrná teplota se v listopadu pohybuje kolem 3,7 °C, což je o 5 °C méně, než během října. Průměrný úhrn srážek dosahuje 44,7 mm (1 mm srážek se rovná 1 litru vody na m2). Což je jen nepatrně více než v říjnu. V listopadu svítí slunce průměrně necelých 55 hodin, což je oproti říjnu pokles o 63 hodin.

Z hlediska pranostik, jsou nejzajímavější svátky Všech svatých, podle kterých se hlavně předvídá nadcházející zima. Dále pak Martin, který bývá považován za první sněhovou „vlaštovku“ zimy a dále svátek Onřeje, který je již zcela oděn do zimního kabátu a podle něj, se v lidové meteorologii předvídá počasí během Vánoc.

Obecné pranostiky pro listopad jsou tyto. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok na to bývá. Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění. Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři. Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu. Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá. Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima. Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.

frame-scrollup