Listopad v číslech a pranostikách
Název měsíce listopad je odvozen od padání listí, které je pro tuto roční dobu typické. Ve starém římském kalendáři byl měsícem devátým, tedy „novem“ a odtud se vzal hojně užívaný název november.
Listopadové počasí se vyznačuje největším množstvím oblačnosti v roce. Průměrně je obloha zatažená z 80 %. Listopadové počasí bývá bohaté na mlhy a vlhké, ale velké úhrny srážek se nevyskytují. Vysoké je také množství přízemních mrazíků. V tomto měsíci se většinou vyskytuje první sněhová déletrvající pokrývka nové zimy a počet dnů se sněhovou pokrývkou se v průměru pohybuje kolem čtyř.
Průměrná teplota se v listopadu pohybuje okolo 3,1 °C, což je o 5 °C méně, než během října. Průměrný úhrn srážek dosahuje 47 mm (1 mm srážek se rovná 1 litru vody na m2). Což je stejně jako v říjnu. V listopadu svítí slunce průměrně okolo 50 hodin, což je oproti říjnu pokles o 70 hodin.
Z hlediska pranostik, jsou nejzajímavější svátky Všech svatých, podle kterých se hlavně předvídá nadcházející zima. „Když o Všech svatých zima nemá moci, tak o svatém Martině o půlnoci. Když na Všech svatých mrazivo, bude zima teplivo; když déšť, tu je třeba za pecu vlézt.“ Dále pak Martin, který bývá považován za první sněhovou „vlaštovku“ zimy. „Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí. O Martině po ledu, o vánocích po blátě. Jestli na den svatého Martina ve dne v noci oblačno, tedy bude nestálá zima; jestli jasno a čisto, tedy následuje tuhá zima; jestli ale mlhavo, tedy též taková zima přijde.“
Obecné pranostiky pro listopad jsou tyto. Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok na to bývá. Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění. Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři. Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu. Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá. Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima. Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, více než hnůj polím prospěje.
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, prosinec