Listopad skončí opět teplotně nadprůměrný

Listopad skončí opět teplotně nadprůměrný
29.11.2018
Listopad zítra končí a my můžeme opět udělat resumé, které nebude moc překvapivé. I přesto, že tento měsíc končí ve znamení nízkých teplot, tak celkově bude listopad opět nadprůměrný měsíc. Může za to, především první polovina listopadu, kdy se maximální teploty dostávaly až k 20 °C.

Listopad zítra končí a my můžeme opět udělat resumé, které nebude moc překvapivé. I přesto, že tento měsíc končí ve znamení nízkých teplot, tak celkově bude listopad opět nadprůměrný měsíc. Může za to, především první polovina listopadu, kdy se maximální teploty dostávaly až k 20 °C. Je to tedy další nadprůměrný měsíc v řadě za sebou a na přetnutí této teplé série se stále čeká. To samé platí i o srážkách, ale obráceně. Stále jich je málo a letošní listopad patří mezi srážkově podprůměrné měsíce.

Listopady si dokáží vyrobit zimu sami, o tom se můžeme přesvědčit v těchto dnech, kdy ve vyšších hladinách atmosféry na naše území proudí teplejší vzduch, ale díky slabému Slunci se vytváří inverzní charakter počasí. Tato inverze bude ještě v průběhu zítřejšího dne zesilovat.

Slabá okluzní fronta, která bude postupovat v sobotu od západu na východ, ještě inverzi nerozruší. Zejména na Moravě můžeme čekat teploty kolem 0 °C v sobotu i v neděli. To už však bude postupovat od západu teplá fronta, za kterou se začne výrazně oteplovat. Ještě před ní se však mohou objevit mrznoucí srážky.

Na počátku příštího týdne se ke slovu dostane Atlantický oceán, takže mrazy skončí a zelenou dostane teplé a vlhké západní proudění. V tuto chvíli ještě není jasné, kdy se zima opět vrátí. Měsíc prosinec tak začne v podobném duchu, jako září, říjen či listopad. Všechny tyto tři měsíce pojil teplý začátek. Uvidíme, zda prosinec bude kopírovat i chladnější konce těchto měsíců, protože v takovém případě by to mohlo znamenat bílé Vánoce.

Obr. Na začátku prosinec se výrazně oteplí

Zdroj: wetterzetrnale.de

Uvidíme, co nám příroda vykouzlí za počasí.

 

frame-scrollup