Letošní zima má dvě tváře
Letošní zima má výrazně odlišné úhly pohledu.
Zažíváme jednu z nejteplejších zim v historii. Díky tomu, že v podstatě vůbec nejsou mrazy a denní teploty už v letošní zimě několikrát vystoupily nad 10 °C, tak se nám průměrné měsíční odchylky teplot zvedly v prosinci i v lednu nad 3 °C, někde dokonce i nad 4 °C. Ledových dnů (den, kdy se maximální teplota nedostane nad nulu)bylo letos zatím extrémně málo. Noční mrazy jen ve výjimečných případech a v určitých lokalitách klesly pod -10 °C. Pokud bychom však vyjeli do vyšších či horských poloh a tuto myšlenku řekli místním obyvatelům, tak by asi jen nevěřícně kroutili hlavou.
Letošní zima má totiž velké ambice se zapsat do historických tabulek s extrémními sněhovými rekordy. Krkonoše zažívají extrémní přívaly sněhu, které vygradovaly minulý týden, kdy v Peci pod Sněžkou leželo přes jeden metr sněhu. Na Labské boudě dnes bylo naměřeno 196 cm. Absolutně nejvyšší sněhová pokrývka patří zatím Šumavě. Stanice Plechý má 198 cm. Pouze 2 cm tedy chybí k pokoření magických 2 metrům.
Obr. 1 Sněhu je na horách hodně, z nížin postupně mizí
Zdroj: chmi.cz
Za teplou frontou se však výrazně oteplilo, takže v následujících čtyřech dnech sníh přibývat nebude. Vše by se však mělo změnit na konci tohoto týdne nebo na začátku toho příštího, protože Česká republika se pravděpodobně dostane opět do severozápadního proudění, které přináší na hory extrémní přívaly sněhu. Je tedy velmi pravděpodobné, že příští týden se už nad dva metry dostaneme.
Ještě větší extrémy však panují v Alpách. Jistě si pamatuje, že poslední zimy v Alpách byly velmi špatné. Dalo se lyžovat jen díky technickému sněhu. Letos je však vše jinak. Celé Alpy jsou pokryty mohutnou sněhovou pokrývkou. Ve většině lyžařských střediscích se průměrná výška sněhu pohybuje kolem jednoho až dvou metrů. Jsou však místa a to zejména v západních Alpách, kde leží přes 3 nebo i 4 metry. V extrémních případech je to i přes 5 metrů sněhu. Nastává tedy paradox, protože na některých se nemůže lyžovat. Sněhu je prostě moc nebo hrozí katastrofální laviny, které mohou srovnat se zemí i horské vesničky. Co by za trochu více sněhu dali například v Beskydech.
Obr. 2 V Kaunertaler Gletscher se sněhová pokrývka dostala a k 500 cm, takže vleky a sjezdovky jsou uzavřeny
Autor: TD