Letošní září bylo divoké

Letošní září bylo divoké
03.10.2018
Září skončilo teplotně nadprůměrné a to zhruba o 2 až 3 °C.

Letošní září přineslo hned několik zajímavých extrémních situací, které určitě stojí za zmínku.

Vlhké jihovýchodní proudění

Hned na začátku měsíce přišlo do střední Evropy z jihovýchodní Evropy, které bylo teplé a vlhké. Zejména na Moravě se vyskytovaly velmi silné bouřky, na některých místech na střední a jižní Moravě spadlo během pár dnů až 70 mm srážek. Bouřky pokračovaly i v průběhu zbytku měsíce a ve třetí dekádě dokonce přes naše území přešla SQL, tedy linie bouřek s velmi silným větrem.

Nadprůměrné teploty

Září skončilo teplotně nadprůměrné a to zhruba o 2 až 3 °C. Na některých místech bylo zaznamenáno 10 až 15 letních dnů, a zejména v Čechách se jednalo i tropické dny. Jen díky závěrečnému silnému ochlazení se průměry nedostaly k extrémním hodnotám.

Minimální rekordy

Ve třetí dekádě se k nám dostal velmi studený vzduch od severozápadu. Na většině míst padly teplotní rekordy. Minimální teploty se místy dostaly i pod 0 °C. V Praze – Klementýnu se dokonce jednalo o absolutní minimální teplotní rekord pro měsíc září!.

Letošní září tak ukázalo, že počasí se na čas neptá. Silné bouřky jako v červnu na začátku měsíce a mrazy, jako na začátku prosince na konci měsíce. Je možné, že některé prosincové dny budou teplejší, než ty zářijové. Variabilita počasí je čím dál tím více složitější a je potřeba se připravit na všechny extrémy. Říjen se pravděpodobně uklidní a my bychom se měli dočkat teplejšího počasí. Než se k nám však dostane teplý vzduch, musíme počítat s chladnými rány. Ve druhé polovině měsíce se však už ke slovu může hlásit inverze, které začne zamotávat předpovědi.

Autor: TD

frame-scrollup