Letošní léto skončilo velmi brzo

Letošní léto skončilo velmi brzo
16.09.2017
Předpověď žádnou výraznější změnu neslibuje a navíc již za pár dnů nastane podzimní rovnodennost, takže Slunce každý ztrácí velmi výrazně svou sílu.

Léto 2017 se pravděpodobně zařadí mezi 5 nejteplejších v historii pozorování. Tepleji bylo na Moravě a zejména pak na jižní Moravě, kde bylo zaznamenáno i přes 30 tropických dnů. Několikrát však letošní léto brzdil Atlantik, který ukončoval horké vlny. Na konci srpna jedna taková studená fronta také přešla, ale léto už se nevrátilo.

Když se podíváme na letiště v Praze, v Brně a v Ostravě, tak zjistíme, že se od 31. 8. 2017 nevyskytl žádný letní den. Jen jeden letní den byl zaznamenán v Brně. Takový konec léta nastal naposled v září 2010, kdy se také nevyskytl žádný letní den.

Letos je však konec léta extrémnější v tom, že zasáhl v podstatě většinu Evropy. Léto zůstalo už jen v jihovýchodní části Evropy, tedy Řecko a Turecko. Zejména v Turecku a východním Řecku se teploty pohybují vysoko nad 30 °C. Když se podíváme do Chorvatska nebo do Itálie, tak tam léto skončilo téměř na chlup stejně, jako v České republice. Samozřejmě v jižních částech těchto zemí jsou teploty přeci jen o něco vyšší. Velmi teplé počasí panuje například na Siciílii. Pokud by jste se však vydali v tuto chvíli na Istrii nebo do severní Itálie, tak musíte počítat s vydatným deštěm a teplotami maximálně do 20 °C. Letní sezóna tam v podstatě skončila o měsíc dřív.

Teploty vzduchu ve 2 m nad zemí v Evropě

Obr. Teploty a počasí dnes v 15:00 UTC nad Evropou

Zdroj:chmi.cz

V České republice už koupací sezóna většinou končí v srpnu, ale například v loňském roce se ještě i v záři dalo koupat, protože teploty se pohybovaly kolem 30 °C. Letošní léto bylo v České republice opravdu krátké, protože díky velmi studenému dubnu se omezilo jen od května do srpna. Jen připomeňme, že v České republice sněžilo ještě na konci dubna.

Předpověď žádnou výraznější změnu neslibuje a navíc již za pár dnů nastane podzimní rovnodennost, takže Slunce každý den ztrácí velmi výrazně svou sílu.

 

Autor:TD  

frame-scrollup