Léto vládne Evropě
Kdo by čekal, že tento nadpis budeme moci zvolit téměř v první polovině září? Mohutná tlaková výše a dostatek velmi teplého vzduchu ve vyšších hladinách atmosféry má za následek to, že i ve druhé dekádě září panuje v Evropě letní, někde i tropické počasí.
V srpnových článcích jsme často informovali o tom, že globální světová teplota je vysoce nadprůměrná. Od června do srpna však nad střední Evropou panovalo nestabilní počasí, které teploty sráželo a počet tropických dnů byl letos výrazně nižší. Vyšší globální teploty se však v těchto dnech začaly projevovat už i v Evropě.
Při pohledu na mapu s maximálními teplotami vzduchu za dnešní den můžeme vidět, že většina Evropy měla dnes letní den. Na některých místech ve střední Evropě se teplota vyšplhala až k 32 °C a byla tak místy vyšší, než u moře. Absolutně nejtepleji je z Evropy ve Španělsku, kde teploty již několikátý den po sobě překračují 35 °C. Ojediněle se zde vyskytovaly i teploty kolem 40 °C
Obr. 1 Přehled maximálních teplota na území Evropy a přilehlých oblastí z 12. 9. 2016
Zdroj: meteociel.fr
Z léta už se naopak netěší obyvatelé severní Evropy a Velké Británie. Zde se teploty pohybují většinou do 20 °C.
Přes den se sice měsíci září nedaří moc připomenout a tak využívá šanci v noci. Ty jsou delší a delší, takže zemský povrch má dostatek času na to, aby se ochlazoval. Proto se v Evropě již nevyskytují tropické noci. Minimální teploty se pohybují do 20 °C. Výjimku tvoří pobřežní oblasti na jihu Evropy, kde moře funguje, jako topení. Pokud v noci fouká vítr od moře, tak se minimální teploty nemohou dostat pod 20°C. Noční ochlazení je mírnější, pokud se vyskytuje oblačnost. Oblačnosti je však nad Evropou velmi málo.
Obr. 2 Přehled minimálních teplot na území Evropy a přilehlých oblastí z 12. 9. 2016
Zdroj: meteociel.fr
Autor: TD