Léto skončí se začátkem nového školního roku

Léto skončí se začátkem nového školního roku
29.08.2019
Je jasné, že léto je na svém konci.

V průběhu roku nenajdeme moc singularit, které by se tak s pravidelnou přesností opakovaly. Snad jen tradiční Vánoční obleva přichází ještě pravidelněji a přesněji. Na přelomu srpna a září velmi často do střední Evropy vstupuje výrazná studená fronta, která ukončí léto a otevře brány podzimu. Letos tomu bude taky tak. Přesně na začátek nového školního roku totiž přispěchá výrazná studená fronta, která srazí teploty až o 15 °C.

Obr. 1 Studená fronta výrazně srazí teploty

Zdroj: wetterzentrale.cz

Studená fronta je velmi dobře patrná na modelových ansáblech GFS. Kromě výrazného propadu teplot jde také dobře vidět, že tropické teploty se již nevrátí.  Kolem pátého září se ještě přechodně oteplí a teploty mohou vystoupit k 25 °C, ale v dalších dnech se opět ochladí a začne pravý podzim s teplotami kolem 20 °C.

Je jasné, že léto je na svém konci. Poslední tři dny si však ještě užijeme velmi vysoké teploty. V neděli mohou teploty dosahovat až 30 °C. Dnes v noci se nad námi bude rozpadat studená fronta, takže bude hodně oblačnosti, což na některých místech může zajistit i tropickou noc.

Letošní léto bylo z pohledu průměrných teplot nadprůměrné. Dokonce se mluví o tom, že to může být nejteplejší léto v historii, ale na tuto teorii si ještě musíme pár dnů počkat. Léto vrcholilo v červnu, kdy maximální teploty přesahovaly i 35 °C a to zejména v Čechách. Celkově se nám však vyhnuly extrémní advekce horkého vzduchu, které vyhnaly v západní Evropě až nad 40 °C.

Autor: TD

frame-scrollup