Léto si vzalo dovolenou

Léto si vzalo dovolenou
08.07.2019
Oteplování bude jen velmi pozvolné a k letním teplotám se dostaneme opět až na konci tohoto pracovního týdne.

Kdo by si jen na konci června představil, že letošní léto se může pokazit a že se stáhne do ústraní. První ochlazení přišlo 1. července, to bylo ještě příjemné, protože skončilo velmi horké období a v noci se mohlo klidně spát. Včera však přes naše území přešla další studená fronta, která do střední Evropy přivedla velmi studený vzduch od severozápadu až severu.

 

Rázem se teploty pohybují 5 až 8 °C pod dlouhodobým normálem, fouká studený vítr a Slunce jakoby ztratilo svou sílu. Noční teploty budou klesat až k 5 °C a je možné, že na některých místech budou padat rekordy s nejnižší teplotou. Už několikrát jsme se zde vyjadřovali k tomu, co může za tyto obrovské výkyvy. Chybí zonální proudění a vzduchové hmoty se přelívají jen ze severu k jihu a opačně. Léto v podstatě odchází z celé Evropy. V Chorvatsku se maximální teploty tento týden budou pohybovat jen do 25 °C a k tomu se budou vyskytovat bouřky, místy i nepříjemná studená bóra.

Obr. 1 Teplé až horké počasí ustupuje z Evropy

Zdroj: meteociel.fr

Oteplování bude jen velmi pozvolné a k letním teplotám se dostaneme opět až na konci tohoto pracovního týdne. Žádné zázraky však nečekejte, protože vyšší teploty přinesou přeháňky, bouřky a v sobotu či v neděli i déšť. Maximální teploty se nebudou dostávat přes 25 °C.

Podobné to bude i na začátku příštího týdne. Některé modely dokonce čekají, že se opět od severu velmi citelně ochladí, ale pravděpodobně bude mírné léto s teplotami kolem 25 °C.

Až teprve na konci druhé červencové dekády se pravděpodobně teploty opět začnou šplhat k 30 °C. Jsou to však pouze předběžné odhady, protože míra nejistoty je v tomto období velká. Stačí aby se oblasti s nižším tlakem vzduchu centralizovali východně a studené počasí bude pokračovat vesele dál. Milovníci chladného počasí tak dostali nečekaný dárek, uvidíme kdy a v jaké podobě teplo vrátí svůj úder.

 

Autor: TD

frame-scrollup