Léto 2019 bylo nejteplejší v historii, ale bez extrémů

Léto 2019 bylo nejteplejší v historii, ale bez extrémů
16.09.2019
V nížinách a velkých městech bylo zaznamenáno přes třicet tropických dnů.

Letošní meteorologické léto je již minulosti a brzo skončí i to astronomické. A tak je na čase se poohlédnout po letošním létu, které letos ve střední Evropě vládlo moudře a s rozvahou. Díky velmi teplému červnu byl vrchol léta již před začátkem prázdnin. Průměrná teplota kolem 22 °C dala tomuto létu opravdu nadprůměrný základ, ale červenec ani srpen již tuto průměrnou teplotu nepřekonal. I přesto, že první polovina července byla velmi chladná, tak letošní léto (tři letní měsíce) bylo nejteplejší v historii.

Západní Evropu pohltila vlna veder a na řadě míst padly absolutní teplotní rekordy. V České republice jsme však k těmto rekordům měly daleko, protože maximální teploty se pohybovaly maximálně kolem 35 °C.

V nížinách a velkých městech bylo zaznamenáno přes třicet tropických dnů, což je pozoruhodný počet. Na jižní Slovensku se však dostaly až k padesáti dnům. Zejména v červnu bylo i několik tropických nocí.

Výrazně úspěšný bylo letošní léto na srážky. Nejdříve se vyskytovaly lokální bouřky, které byly poněkud nespravedlivé, ale v průběhu srpna déšť zalil většinu našeho území. Situaci dále zlepšoval i vydatní déšť na začátku září.

Téměř celé léto se odehrávalo v záporné NAO, takže frontální systémy většinou do České republiky ani nedorazily. Velmi často se střídalo severní proudění s tím jižním a srážky se vázaly na bouřky nebo na tlakové níže.

Pocit z léta může být tedy poněkud rozpačitý, protože záleželo v jakém období jste zrovna měli dovolenou. Co se týče délky léta, tak to patřilo k těm kratším. Květen je měsíc, který dokáže přinést tropické teploty a letní dny jsou na denním pořádku. Letos však byl květen vlhký a teplotně podprůměrný a o létu se nedalo mluvit. V září se velmi rychle ochladilo a i přesto, že bylo pár teplejších dnů, tak na mnoha místech už nebyla splněna teplota pro letní den.

Je tedy vidět, že naměřené hodnoty nejsou vše a že někdy je pocit z léta značně relativní.

frame-scrollup