Letní slunovrat 2016

Letní slunovrat 2016
21.06.2016
Dnes 21. 6. 2016 v 00:33:55 začalo astronomické léto. Bílý den tak bude mít 16 hodin, noc bude trvat pouhých 8 hodin. Sluneční paprsky putují kolmo k obratníku Raka (23°27‘ zem. š.).

Latinsky se slunovrat nazývá solstitium, a tímto termínem se pak označuje okamžik, kdy Slunce zaznamenává vůči světovému rovníku největší deklinaci (v době slunovratu letního). Obvykle pak nastává na naší severní polokouli 21. června, v některých letech se dostaví již o den dříve, velmi výjimečně jej můžeme slavit 22. června (naposledy v roce 1975, příští až roku 2203) nebo 19. června (další výskyt v roce 2488).

Při letním slunovratu dosáhne Slunce nejsevernějšího bodu své pomyslné dráhy – tedy obratníku Raka. Pro naši zeměpisnou šířku je v době letního slunovratu den nejdelší. Bílý den trvá 16 hodin, noc se zkrátí na pouhých hodin 8. Avšak to stejné nemůžou tvrdit na jiných zeměpisných šířkách. Na jižní polokouli je situace přesně opačná. Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aby zapadlo, naopak na jižním polárním kruhu se dotkne horizontu, aby vyšlo. Na severní pólu zase Slunce vůbec neklesne pod horizont a celý den se drží ve výšce 23°27‘, dík čemuž probíhá tzv. „polární den.“ Na jižním pólu se zase Slunce vůbec nedočkají – probíhá tzv. „polární noc.“

Polární den a jeho sledování
Obr.: Polární den na Lofotech, Norsko
Zdroj: eTravel.cz

Naši předkové pořádali na dny slunovratů oslavy po celém světě, nezávisle na kulturách daných oblastí, všichni se z příchodu nového období těšili. Slunce vstupuje do znamení Raka a slavnosti lákají k tajuplným mýtům a pověstem. Při letním slunovratu se vlastně nikdy úplně v noci nesetmí, nastává tzv. astronomický soumrak (Slunce neklesne > 18° pod horizont), tedy i když vnímáme tmu, jdou velmi špatně pozorovat hvězdy. Právě sluneční záře stojí ve středu zájmu všech pohanských slavností. Lidé vyjadřovali úctu a radost z nadcházející úrody a sklizně. Keltové věřili, že toto období má léčivou moc, především pak voda měla prý výraznou sílu. I to je důvodem, proč mnohé oltáře byly vystavěny v blízkosti vodních toků či pramenišť. Dle keltských tradic se v noci pálily na vysokých kopcích posvátné ohně, kdy zde shledáváme paralelu s upalováním čarodějnic. Žhavé uhlíky se pak rozhazovaly po polích k zajištění bohaté úrody a dobytku se žehnalo zapálenými bylinami.

Keltský oheň je tradiční letní akcí
Zdroj: Mediafax

Autor: SG

frame-scrollup