Letní komplikace, které můžou potrápit čtyřnohé mazlíčky
Nejenom lidé ale i domácí mazlíčci můžou trpět na úpal. Ve větším ohrožení jsou především psi, kteří mají kratší nos, což jim neumožňuje efektivně se chladit. Pokud jsou vaši psi na procházkách velmi aktivní, může snadno dojít k přehřátí jejich organismu. Běžně je jejich vnitřní teplota 37 – 39 °C, pokud však stoupne na 42 °C, může dojít u psů se zhoršeným zdravotním stavem k úmrtí. Pokud máte podezření, že se váš pejsek přehřál, musíte jej přivést na chladné, stinné místo a nabídněte mu vodu, avšak nenutně jej pít. Dále na ně můžete přiložit mokré ručníky, především na krk, záda, podpaží a třísla. Nikdy však nepoužívejte led nebo ledovou vodu.
Dalším nebezpečím může být bodnutí hmyzem nebo uštknutí jedovatým hadem. Pokud vašeho miláčka bodne včela, snažte se odstranit žihadlo. Postižené místo můžete začít chladit, směs jedné sody s vodou vám pomůže neutralizovat jed, stejně tak funguje obklad z cibule nebo octu. Pokud si všimnete jakýkoliv komplikací (zhoršené dýchání apod.) vyhledejte okamžitě veterináře. Stejně tak v létě přibývá množství blech a klíšťat, proti kterým dnes existuje řada přípravků.
Stejně jako my, i zvířata si můžou spálit svou kůži, především pak na místech s chybějící srstí, či v okolí čumáku nebo na břiše. Proti spálení můžete bojovat pomocí speciálních přípravků určených pro zvířata.
Rád se váš mazlíček napije na procházce z kaluží či stojatých vod? V teplém období se množí v tomto prostředí bakterie a paraziti, které můžou způsobit střevní onemocnění. Proto při průjmech, dehydrataci a žaludečních nevolnostech zvyšte svou opatrnost. Nejvážnějším onemocnění je pak leptospirózy, která může i vážně poškodit orgány, navíc podle Centra pro kontrolu nemocí, roste každoročně počet nakažených.
V neposlední řadě vzpomeňme alergie, které můžou naše zvířátka trápit již od jara. Alergie se projevuje ušní infekcí, svěděním kůže atd. Senná rýma může postihnout kočky i psy. Jak proti alergiím bojovat se dozvíte u každého veterináře.