Lesní požáry v Kalifornii

Lesní požáry v Kalifornii
27.07.2016
Velké lesní požáry, které zemi sužují již několik dní si vyžádaly první oběť. Jednou z nich byl i 67letý Rober Besnick, který odmítl opustit svůj domov v době evakuace

Pokud se vám špatně dýchá, díky dusnému počasí, tak věřte, že může být mnohem hůře. Dnes se podíváme na kontinent za Atlantickým oceánem, do severní Ameriky. Konkrétně do Kalifornie, kde řádí ničivé požáry.

Velké lesní požáry, které zemi sužují již několik dní si vyžádaly první oběti. Jednou z nich byl i 67letý Rober Besnick, který odmítl opustit svůj domov v době evakuace. Když už bylo nejhůř, tak se snažil ujet v autě, ale žár v plamenech byl natolik velký, že se v autě doslova upekl.

Město Los Angeles již vyhlásilo stav nouze. Podle místních úřadů kolem města hoří 37 000 akrů lesa a oheň se velmi rychle šíří.

Hasiči evakuovali několik tisíc obyvatel ze svých domů. To však neznamená, že by prázdné domy nebyly chráněny. Každý dům chrání speciální hasičská jednotka, která kolem domu vytváří vodní štít. Někdy jsou plameny tak silné, že ani tento štít nepomůže a dům nakonec začne hořet také. Takto již bylo poškozeno 18 domů a dalších 2000 je požárem ohroženo.

Hořící Los Angeles, plameny pohlcují obytné domy

Obr. 1 Hasiči se snaží zabránit rozšíření požáru na dům

Zdroj: weather.com

Do akce se zapojila také letecká hasičská služba, která pomáhá hasičům nejvíce. Vysoké plameny hasí speciální letouny. Pro přesnější uhašení ohnisek jsou používány vrtulníky.

Vrtulník při hašení rozsáhlých požárů

Obr. 2 Vrtnulník hasí část požáru

Zdroj: FindFire

Zatímco většina hasičů bojuje nadále s požárem, tak místní policie již vyšetřuje příčinu požáru. Existuje totiž podezření, že požár byl zapálen úmyslně a to hned na několik místech. Hasiči si totiž nejsou schopni vysvětlit rychlost šíření ohně.

V samotném městě panuje horké počasí, maximální teploty dosahují až k 35 °C a ty minimální neklesnou pod 20 °C. V místech, kde se vyskytuje požár, se teploty pohybují přes 50 °C a relativní vlhkost je na 5%. V atmosféře se nachází obrovské množství kouře, takže pobyt v těchto oblastech je téměř nemožný.

Ničivý požár ve vyprahlé krajině

Obr. 3 Některé záběry vypadají, jakoby se vylévala z kráteru láva

Zdroj: FindFire

Požáry v Kalifornii jsou v posledních letech celkem pravidelným jevem. Velké množství suchých lesů vytváří ideální podmínky pro vznik takto velkých požáru.

Zdroj:weather.com

Autor: TD

frame-scrollup