Ledový vzduch se koncetruje na severu

Ledový vzduch se koncetruje na severu
12.12.2018
V podstatě můžeme říci, že v celé severní hemisféře v tuto chvíli není žádný výrazný ledový vpád studeného vzduchu.

Ačkoliv se v České republice v posledních několika dnech ochlazuje a k nám se dostal studený vzduch od severu, tak se v žádném případě nejedná o nejsilnější možnou variantu ledového vzduchu. Hlavní jádro ledového počasí zůstalo severně od nás a koncentruje se na Severním pólu. Proto se maximální teploty v nížinách stále pohybují nad nulou a sníh, který pracně přes den napadne, se neudrží.

Výrazně ledový vzduch se nad Evropou v tuto chvíli nevyskytuje. I přesto, že v na konci tohoto pracovního týdne přijdou místy až -10 stupňové mrazy. Teploty v noci klesnou pod nulu zejména díky vyzařování, které bude zajištěno postupným vyjasněním.

Zajímavá situace se odehrává v Severní Americe, kde v těchto dnech většinou zuřívají silné mrazy a jsou tam sněhové kalamity. Letos je to však naopak a v celé Severní Americe je nadprůměrně teplo. V podstatě můžeme říci, že v celé severní hemisféře v tuto chvíli není žádný výrazný ledový vpád studeného vzduchu. A co to vlastně všechno znamená?

Obr. 1 Severní hemisféře zatím chybý výraznější vpád ledového vzduchu od severu

Zdroj: wetterzentralde

Obr. 2 Kromě východního cípu Severní Ameriky se v tomto prostoru vyskytují nadprůměrně vysoké teploty

Zdroj: chmi.cz

Evropa, Asie nebo Amerika zažije na konci tohoto roku výrazné ochlazení, protože ledový vzduch už se několik týdnů koncentruje na jednom místě. Vše bude záležet na tlakových uskupení a bude záležet, který kontinent nakonec stáhne tento ledový vzduch do jižních zeměpisných šířek.

V tuto chvíli se však zatím nedá říci, kde to bude. Ze statistického hlediska má největší šanci Severní Amerika s 50% šancí, následuje Asie z 30% a jen 20% připadá pak Evropě. Zda se tyto čísla naplní i letos, se dozvíme v následujících týdnech.

Autor: TD

frame-scrollup