Ledoví muži letos bez mrazů

Ledoví muži letos bez mrazů
10.05.2018
Letošní úroda by tak mohla být výjimečně povedená.

Velmi teplé nadprůměrné počasí, které v České republice panuje již zhruba pět týdnu se pomalu bude srovnávat do průměrů. Vypadá to, že příští týden se střední Evropa začne dostávat do oblastí s nižším tlakem a to bude znamenat více srážek a také nižší teploty. Nejprve se k nám dostane chladnější vzduchová hmota od západu. Nejdůležitějším aspektem je skutečnost, že se oblast nízkého tlaku vzduchu dostane i do východní Evropy, takže zásoba teplého vzduchu se v tomto prostoru postupně bude vyčerpávat. Doposud se v této oblasti stále udržovala velmi teplá tropická hmota, která se při vhodném proudění mohla velmi rychle dostávat zpět do střední Evropy a to zejména na Moravě znamenalo v podstatě letní počasí.

Než se však změní synoptická situace, tak nás ještě čekají pravé letní dny. Od pátku do neděle se maximální teploty budou pohybovat kolem 25 °C, takže nemusíte mít strach, že by Pankrác, Servác, Bonifác přinesli nějakou katastrofou pro letošní úrodu. I přesto, že se příští týden dočkáme ochlazení, tak mrazů se bát nemusíme.  Minimální teploty se totiž příští týden budou pohybovat poměrně bezpečně nad nulou. Nejčastěji to budou teploty kolem 8 °C, jen v údolích mohou při vyjasnění klesnout k 5 °C.

Letošní úroda by tak mohla být výjimečně povedená, protože po velmi teplém dubnu nepřišly žádné mrazy, které by ovoce poškodily.  Jediným nebezpečím tak zůstávají místní bouřky, které se v průběhu následujících třech dnech mohou objevit. Lokálně se totiž mohou v bouřkách vyskytnout i kroupy.

Výhled teplot pro Brno v březnu 2018

Obr. 1 Průměrné teploty v hladině 850 hPa se budou v průběhu příštího týdnu postupně snižovat, ale do podprůměrných hodnot se nedostaneme

Zdroj: wetterzentrale.de

Vydatnější srážky už čekáme pouze na východě Moravy

Obr. 2 Bouřky se budou vyskytovat i během zítřejšího dne

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup