Ledové květy

Ledové květy
12.12.2015
Už jste někdy viděli tyto nádherné ledové květy? Ledové kvítky se objevují hlavně na konci podzimu či začátku zimy. Jak ledové stužky okolo rostlin vznikají si popíšeme v našem článku.

V angličtině se nazývá tento jev frost flowers – tedy doslovným překladem mráz na květinách či ledové květiny. Někdy se v angličtině používá výraz ice ribbons, tedy v překladu ledové stužky. Právě tento název asi nejlépe vystihuje vzhled ledových „šlahounů“. Avšak tento úkaz bychom si neměli plést s mrazovou krustou, která se vytváří především na stromech a keřích při teplotách okolo nuly. Ledový „obal“ je poměrně běžným úkazem, při vypadávání kapalných srážek, které ale rychle začnou mrznout na chladném povrchu. Frost flowers jsou mnohem méně běžným úkazem a najít jej v přírodě je velmi vzácné. Spíše než se stavem počasí souvisí s fyziologickými vlastnostmi rostlin, které jsou jen aktivovány vhodnými meteorologickými podmínkami.

Namrzlé rostliny působí krásně

Obr.: Frost flowers

Zdroj: kuriositas.com

 

Z názvu je zřejmé, že k vytvoření ledových stuh jsou nutné nízké teploty, takže v našich podmínkách jej můžeme vídat nejvíce v pozdním podzimu a na počátku zimy. Musí být totiž splněn předpoklad chladného vzduchu, ale ještě poměrně teplé země. I kvůli tomu je jejich sezóna výskytu poměrně krátká, navíc mohou být pozorovány hlavně z rána, protože stuhy jsou vysoce křehké a s teplem se rychle rozpadají. Dokonce i po pouhém dotyku se mohou úplně zhroutit. Frost flowers se objevují pouze na určitých druzích rostlin, což je činní ještě více vzácnými.

Zmrzlé rostliny po mrazech

Obr.: Frost flowers

Zdroj: kuriositas.com

 

Ledové květy se utváří u nejnižších částí rostliny, poměrně těsně nad zemí. Podmínkou vzniku je natržení stonku rostliny, většinou důsledkem rozpínání tekutin, které obsahuje. Rozpínání vzniká díky přechodu skupenství, kdy kapaliny zvětšují svůj objem. Kořenový systém v teplé půdě, ale stále posílá výživu do zbytku rostliny. Avšak porucha v rostlině způsobuje, že míza, která z kořenů proudí vzhůru, se začne akumulovat a v nízkých teplotách mrznout při styku se studeným vzduchem. Čím více mízy proudí, tím více se zvětšuje ledový obal a začínají být vytlačovány dlouhé stuhy. Někdy se vytváří až celé „obláčky“ připomínající bílou cukrovou vatu či okvětní lístky.

Zmrzlé květy v zimě působí velice krásně

Obr.: Frost flowers

Zdroj: kuriositas.com

 

Zajímavostí je pak vegetace v americkém státě Missouri, kde je snad největší koncentrace druhů, které dokáží frozen flowers vytvářet. Nejvzácněji se tento úkaz vytvoří i na dřevě, v tomto případě je spíše než trhlinami míza vytlačována póry.

Namrzlé kořínky rostlin při prvních mrazech

Obr.: Frost flowers vzniklé z puklin dřeva

Zdroj: kuriositas.com

 

Autor: SG

frame-scrollup