Leden, informace a pranostiky

Leden, informace a pranostiky
02.01.2012
Víte kolik spadne v lednu srážek? Kolik hodin svítí slunce a kde se vzal leden?

Název měsíce je odvozen s největší pravděpodobností od slova led, který by měl být v tomto období charakteristickým znakem počasí.  V Evropě používaný název januar, janvas, janvier, january má svůj původ u Římanů, kteří nazývali svůj první měsíc januarius. Toto pojmenování má svůj počátek v bohu všeho dění a počátku dne, který se jmenoval Janus a který měl dvě tváře, dívající se vpřed a vzad.

Od lednového počasí bylo vždy očekáváno, aby bylo se souvislou sněhovou pokrývkou a nejhorším co se mohlo stát, bylo teplé počasí bez sněhové pokrývky, nebo holomrazy. Pro leden jsou typické silné noční mrazy, kdy na sněhové pokrývce dochází za jasné noční oblohy k rychlému vyzařování tepla od zemského povrchu. Ke konci ledna jsme vzdálení měsíc od zimního slunovratu a můžeme pozorovat, jak se nám zřetelně prodlužuje délka denního světla, na úkor noci.

Ze statistického hlediska připadá vrchol zimy u poloviny případů na měsíc leden, a když se podíváme na chod teplot v tomto měsíci, tak nejčastějším vrcholem zimy bývá přelom druhé a třetí dekády tohoto měsíce. Průměrná teplota vzduchu se v lednu pohybuje u nás kolem -2,5 °C, což je oproti prosinci pokles o 2 °C. Průměrný úhrn srážek dosahuje 28 mm (1mm srážek se rovná 1 litru vody na metr čtverečný), leden patří ve většině případů mezi nejsušší měsíc, ale pokles oproti prosinci je nepatrný. Sluneční svit dosahuje za celý měsíc jen okolo 50 hodin, což je nárůst oproti prosinci o 10 hodin. Na jeden den tedy připadá jen 1 hodina a 36 minut slunečního svitu.

Významné lednové dny z pohledu pranostik jsou Nový rok a Pavla obrácení. Lednové pranostiky jsou například tyto: Ve dne jas, v noci mráz. Roste den, roste i zima. Lepší vlka pod oknem vidět, než v lednu pluh na poli. Když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu silný led, v květnu bujný med. V lednu sníh a bláto, v únoru tuhé mrazy za to. Když krtek ryje v lednu, končí zima v květnu. V lednu mráz – těší nás,  v lednu voda –a věčná škoda.

frame-scrollup