Leden, charakteristika a pranostiky

Leden, charakteristika a pranostiky
21.01.2013
V lednu trvá sluneční svit 50 hodin a je nejsušším měsícem v roce, průměrná teplota -2,5 °C

Název měsíce je odvozen s největší pravděpodobností od slova led, který by měl být v tomto období charakteristickým znakem počasí.  V Evropě používaný název januar, janvas, janvier, january má svůj původ u Římanů, kteří nazývali svůj první měsíc januarius. Toto pojmenování má svůj počátek v bohu všeho dění a počátku dne, který se jmenoval Janus a který měl dvě tváře, dívající se vpřed a vzad.

Od lednového počasí bylo vždy očekáváno, aby bylo se souvislou sněhovou pokrývkou a nejhorším co se mohlo stát, bylo teplé počasí bez sněhové pokrývky, nebo holomrazy. Pro leden jsou typické silné noční mrazy, kdy na sněhové pokrývce dochází za jasné noční oblohy k rychlému vyzařování tepla od zemského povrchu. Ke konci ledna jsme vzdálení měsíc od zimního slunovratu a můžeme pozorovat, jak se nám zřetelně prodlužuje délka denního světla, na úkor noci. Ze statistického hlediska připadá vrchol zimy u poloviny případů na měsíc leden, a když se podíváme na chod teplot v tomto měsíci, tak nejčastějším vrcholem zimy bývá přelom druhé a třetí dekády tohoto měsíce.

Průměrná teplota vzduchu se v lednu pohybuje u nás okolo -2,5 °C, což je oproti prosinci pokles o 2 °C. Leden se tak stává nejchladnějším měsícem v roce. Průměrný úhrn srážek dosahuje 38 mm (1mm srážek se rovná 1 litru vody na metr čtverečný), leden patří ve většině případů mezi nejsušší měsíc v roce. Sluneční svit dosahuje za celý měsíc jen okolo 50 hodin, což je nárůst oproti prosinci o 10 hodin. Na jeden den tedy připadá jen 1 hodina a 36 minut slunečního svitu.

Významné lednové dny z pohledu pranostik jsou Nový rok a Pavla obrácení. Lednové pranostiky jsou například tyto: Ve dne jas, v noci mráz. Roste den, roste i zima. Lepší vlka pod oknem vidět, než v lednu pluh na poli. Když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují. V lednu silný led, v květnu bujný med. V lednu sníh a bláto, v únoru tuhé mrazy za to. Když krtek ryje v lednu, končí zima v květnu. V lednu mráz – těší nás, v lednu voda – věčná škoda. Dlouhodobá předpověď počasí.

 únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

frame-scrollup