Květen skončí teplotně nadprůměrný, ochladí se?

Květen skončí teplotně nadprůměrný, ochladí se?
31.05.2018
Když se podíváme na první dekádu června, tak se nám předpověď zase komplikuje

Dnešním dnem končí květen, který podobně jako duben bude patřit mezi teplotně nadprůměrné měsíce. Na konečné hodnocení si musíme ještě počkat, protože dnešní den bude pravděpodobně zatím nejteplejším dnem tohoto roku, takže se ještě mohou průměrné teploty výrazně měnit, samozřejmě směrem nahoru. Co se týče srážek, tak měsíc květen nepřinesl žádné výrazné trvalé deště, takže většina srážek, která nám na naše území spadla, byla ve formě bouřek. Někde spadlo i přes 100 mm, jako například v Jeseníku, někde však nespadlo ani 20 mm. Bylo to hodně o náhodě, kde se zrovna vyskytly bouřky. Vzhledem k tomu, že měly minimální pohyb, tak na jednom místě mohlo spadnout během hodiny i 50 mm a o 5 km dál se jednalo o desetinky.

Když se podíváme na první dekádu června, tak se nám předpověď zase komplikuje. Máme zde opět dvě poměrně odlišné varianty. Na prvních čtyřech červnových dnech panuje shoda. Od pátku do pondělí by mělo převládat polojasno až oblačno a k tomu se budou místy vyskytovat bouřky, které mohou být ojediněle silné. V pátek je větší pravděpodobnost v Čechách, v sobotu a v neděli na Moravě a ve Slezsku. Maximální teploty budou závislé na pokrytí oblačnosti a na četnosti přeháněk a bouřek.

Velkou změnu však malují některé modely od úterý. Německý model ICON očekává, že by k nám v úterý měl vpadnout velmi studený vzduch od severu, který by výrazně srazil teploty směrem dolů. Zmiňovaný model dokonce čeká, že by minimální teploty mohly klesnout až ke 4 °C. Podobného názoru jsou i některé ensábly modelu GFS.

Obr. 1 Model ICON z Německa předpokládá uprostřed příštího týdne studené severní proudění

Zdroj: wetterznetrale.de

Obr. 2 Klíčová, ale velmi nejistá změna počasí kolem 5. a 6. 6. 2018

Zdroj: wetterzentrale.de

Naopak model UKMO z Velké Británie a evropský model ECM očekávají, že vpád studeného vzduchu se rozpadne ještě ve Skandinávii a ve střední Evropě očekávají tyto modely pokračování letního počasí.

Obr. 3 Evropský model ECM nepřipouští žádné ochlazení

Zdroj: wetterzentrale.de

Od letošního dubna se zatím všechna ochlazení nakonec zrušila. Uvidíme, zda i v tomto případě opět vyhraje teplejší varianta počasí.

Autor: TD

 

frame-scrollup