Květen? Jen v kalendáři

Květen? Jen v kalendáři
06.05.2019
Máme za sebou nejchladnější květnový víkend za posledních 10 let.

Máme za sebou nejchladnější květnový víkend za posledních 10 let. Maximální teploty se včera nedostaly ani přes 10 °C a ze soboty na neděli na mnohých místech napadl sníh. Krušné hory, Krkonoše, Šumava, Jeseníky nebo Beskydy. Tam všude se sněhová pokrývka opět vytvořila. V Čechách se ojediněle dokonce sněhová pokrývka dostala až do nadmořské výšky 380 m n. m.!!! Ve Varnsdorfu totiž napadl 1 cm a to během odpoledních hodin, což je naprosto mimořádná záležitost.

Obr. 1 Nedělní ráno na Klínovci připomínalo spíše prosinec

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Na Moravě se sněhová pokrývka tvořila přechodně i od 600 m n m.

Zdroj: chmi.cz

Mnoho lidí kroutilo na rozmary počasí hlavami a venkovní akce byly zrušeny, protože teploty se pohybovaly jen lehce nad nulou. Kdo o tomto víkendu naplánoval svatbu venku, musel počasí opravdu proklínat. Sníh v květnu na hřebenech hor není výjimečný a přichází téměř každý rok. Aby se však sněhová pokrývka vytvořila už ve středních polohách, tak to už je opravdovým unikátem, který přichází jednou za deset let.

Měsíc květen daleko častěji přináší letní teploty a někdy dokonce i tropické teploty. Je tedy logické, že zima, která v posledních dnech vtrhla do střední Evropy, všechny překvapuje.

Jestli jste si však mysleli, že velmi studeným víkendem to končí, tak jste na omylu. Už zítra nás čeká nebezpečné ráno, kdy by mohla na některých místech teplota klesnout pod nulu. V některých oblastech už jsou na stromech plody a mráz by znamenal pro tyto rostliny katastrofu. Větší šance na mráz je v Čechách, kde už teď není oblačnost.

V polovině týdne se přechodně oteplí, ale teploty opět nepřekročí 20 °C a v sobotu od západu až severozápadu přes naše území přejde další studená fronta, která opět nad naše území přinese ledový vzduch. Nadcházející víkend tak bude opět velmi studený.

Až teprve v polovině května to vypadá, že by se počasí mohlo vrátit do normálu. V tuto chvíli jsou však letní teploty v nedohlednu.

Autor: TD

 

frame-scrollup