Kvadrantidy 2016

Kvadrantidy 2016
29.12.2015
Nenechte si ujít jedny z nejaktivnějších meteorických rojů.

Tak jako na začátku každého roku, tak i v tom nadcházejícím budeme moci slavit příchod nového roku společně s padajícími hvězdami. Meteorický roj Kvadrantid patří mezi čtyřku každoročně nejaktivnějších meteorických rojů, a tak budete moci během jediné hodiny zahlédnout i několik desítek meteorů. Kvadrantidy navíc patří mezi roje s největším zastoupením jasných meteorů – dokonce vyšším, než nejznámější Perseidy.

 

Mléčná dráha a perseidy

By ESO/S. Guisard (http://www.eso.org/public/images/potw1033a/) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Roj bude velmi dobře pozorovatelný i z našeho území samozřejmě i pouhým okem. Maximum Kvadrantid připadá na pondělí čtvrtého ledna, ovšem první meteory lze pozorovat už nyní. V období maxima bude Měsíc ve fázi poslední čtvrti a osvětlena tedy bude téměř polovina měsíčního kotouče, který bude naše pozorování trochu mařit. I tak ale Měsíc nebude pozorování rušit nijak extrémně – v období maxima Měsíc vychází až ve dvě hodiny ranní, přičemž v následujících dnech bude Měsíc dále couvat (a méně rušit svým světlem) a navíc bude vycházet čím dál později.

 

Radiant Kvadrantid (tedy místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají) najdete mezi souhvězdími Draka a Pastýře, nedaleko Velkého vozu = asterismu, který bývá mylně označován jako souhvězdí (je součástí souhvězdí Velké medvědice).  

 

Výskyt kvadrantidů na večerní obloze

By EarthSky Communications, Inc. (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Radiant se z našeho pohledu nachází jen poměrně nízko nad obzorem, a tak budeme mít bohužel omezený výhled. Kvadrantidy však patří mezi středně rychlé meteory (výrazně pomalejší než Perseidy) a často lze zahlédnout jejich velmi dlouhé stopy, které někdy zasahují i přes půlku oblohy.

 

Když jde o meteory, musí člověk svá slova volit velice opatrně. Dovolte mi ještě vysvětlit některé podobné jevy:

  1. meteor / "padající hvězda" - světelná stopa po tělese, které vniklo do zemské atmosféry (většinou malém, a proto často v atmosféře celé shoří)
  2. meteorit – zpravidla menší těleso, které přežilo průlet atmosférou a dopadlo na povrch Země
  3. meteoroid – větší tělesa, která se nacházejí na oběžné dráze kolem Slunce
  4. asteroid / planetka –tělesa větší než 100m nacházející se na oběžné dráze kolem Slunce
  5. kometa – velké těleso tvořené převážně ledem a prachem s charakteristickým ohonem
  6. meteorický roj - událost, při které planeta Země prolétá kometárními zbytky a my pak pozorujeme mnoho meteorů
  7. bolid / fireball – jasný meteor, který dosáhl jasnosti planety Venuše pozorované z povrchu Země

 

Zdroj úvodního obrázku: By Navicore (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons


Autor: PH

frame-scrollup