Kvadrantidy 2016
Tak jako na začátku každého roku, tak i v tom nadcházejícím budeme moci slavit příchod nového roku společně s padajícími hvězdami. Meteorický roj Kvadrantid patří mezi čtyřku každoročně nejaktivnějších meteorických rojů, a tak budete moci během jediné hodiny zahlédnout i několik desítek meteorů. Kvadrantidy navíc patří mezi roje s největším zastoupením jasných meteorů – dokonce vyšším, než nejznámější Perseidy.
By ESO/S. Guisard (http://www.eso.org/public/images/potw1033a/) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Roj bude velmi dobře pozorovatelný i z našeho území samozřejmě i pouhým okem. Maximum Kvadrantid připadá na pondělí čtvrtého ledna, ovšem první meteory lze pozorovat už nyní. V období maxima bude Měsíc ve fázi poslední čtvrti a osvětlena tedy bude téměř polovina měsíčního kotouče, který bude naše pozorování trochu mařit. I tak ale Měsíc nebude pozorování rušit nijak extrémně – v období maxima Měsíc vychází až ve dvě hodiny ranní, přičemž v následujících dnech bude Měsíc dále couvat (a méně rušit svým světlem) a navíc bude vycházet čím dál později.
Radiant Kvadrantid (tedy místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají) najdete mezi souhvězdími Draka a Pastýře, nedaleko Velkého vozu = asterismu, který bývá mylně označován jako souhvězdí (je součástí souhvězdí Velké medvědice).
By EarthSky Communications, Inc. (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Radiant se z našeho pohledu nachází jen poměrně nízko nad obzorem, a tak budeme mít bohužel omezený výhled. Kvadrantidy však patří mezi středně rychlé meteory (výrazně pomalejší než Perseidy) a často lze zahlédnout jejich velmi dlouhé stopy, které někdy zasahují i přes půlku oblohy.
Když jde o meteory, musí člověk svá slova volit velice opatrně. Dovolte mi ještě vysvětlit některé podobné jevy:
- meteor / "padající hvězda" - světelná stopa po tělese, které vniklo do zemské atmosféry (většinou malém, a proto často v atmosféře celé shoří)
- meteorit – zpravidla menší těleso, které přežilo průlet atmosférou a dopadlo na povrch Země
- meteoroid – větší tělesa, která se nacházejí na oběžné dráze kolem Slunce
- asteroid / planetka –tělesa větší než 100m nacházející se na oběžné dráze kolem Slunce
- kometa – velké těleso tvořené převážně ledem a prachem s charakteristickým ohonem
- meteorický roj - událost, při které planeta Země prolétá kometárními zbytky a my pak pozorujeme mnoho meteorů
- bolid / fireball – jasný meteor, který dosáhl jasnosti planety Venuše pozorované z povrchu Země
Zdroj úvodního obrázku: By Navicore (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons
Autor: PH