Konec ledna za dveřmi, únor však může přinést vrchol zimy

Konec ledna za dveřmi, únor však může přinést vrchol zimy
28.01.2019
Pokud nastanou příhodné meteorologické podmínky, může být únor i vrcholem zimy.

Letošní leden velmi rychle pádí ke svému konci a nejstudenější měsíc v roce vystřídá zákeřný únor. Měsíc únor totiž při jasném počasí začne pomalu vykrajovat jižní svahy, protože Slunce začne mít postupně sílu. Velmi často dochází k tomu, že přes den sníh na Sluníčku odtává a v noci mrzne. Je to měsíc náledí, zmrazků a rampouchů.

V nížinách již při jasném počasí bude sníh většinou mizet a to i v ledovém vzduchu. Od poloviny února se přestanou tvořit inverze, tedy jediná zbraň, jak vytvořit zimu v nížinách.

Zároveň však měsíc únor přináší nejvíc sněhových kalamit z celého roku. Příčinu hledejme zejména v teplotě oceánu. Atlantický oceán má v tento měsíc nejnižší teplotu, takže při severozápadním proudění se často tvoří sněhové bouře a teplé sektory nejsou tak vyvinuté, jako v prosinci nebo v lednu.

Pokud tedy nastanou příhodné meteorologické podmínky, může být únor i vrcholem zimy.  Když se podíváme do historie, tak můžeme například zmínit únor 2012, kdy se vyskytovaly poměrně četné přeháňky, které byly i v nížinách většinou sněhové.

Pro hory je únor jasně zimní měsíc. Právě v únoru jsou na horách dosahovány sněhové maxima, protože se zde sníh akumuluje téměř celou zimu. Vše nasvědčuje tomu, že i letos přinese právě únor největší sněhová maxima. Po krátké oblevě, která k nám zavítá od jihu v pátek a v sobotu, se od severozápadu bude opět ochlazovat a sněhové vločky se budou vyskytovat ve všech polohách, na horách může i intenzivněji sněžit.

Autor: TD

frame-scrollup