Končí meteorologická zima

Končí meteorologická zima
28.02.2018
Zítra už začíná měsíc březen a zároveň končí meteorologická (klimatická) zima. Počasí je však stále velmi chladné až mrazivé. Jaro by se mohlo ukázat o víkendu.

Dnes oficiální končí meteorologická zima a zítra začíná, alespoň dle klimatologů, jaro. Zima je meteorology vymezena nejchladnějšími měsíci roku, kterými jsou v ročních průměrech prosinec, leden a únor. Ačkoliv nám už zítra začíná březen, pořád se v prvních dnech měsíce moc neohřejeme. Takže bude platit stará pranostika: „březen, za kamna vlezem.“ První dny budou stále mrazivé. V noci na čtvrtek se na celém území České republiky dočkáme teplot vzduchu pod -10 °C, při zmenšené oblačnosti a na sněhové pokrývce mohou teploměry ukázat teploty okolo -20 °C. Dnešek by měl být nejchladnějším dnem týdne, nicméně ani zítra se příliš neoteplí. Dle očekávání zažijeme další ledový den. Ledový den je takový, kdy se teplota vzduchu po celých 24 hodin nedostane nad nulu.

Minimální teploty vzduchu by měly v noci na čtvrtek i na pátek klesnout na severu a severovýchodě Moravy k -19 °C. Na zbytku území se teploty nedostanou nad -10 °C a většinou naměříme mezi -12 až -16. V pátek bude v noci o něco tepleji mezi -8 až -13 °C.

Minimální teploty, předpověď
Obr.: Výhled teplot na dnešní noc

Jaro nám zaklepe na dveře až s víkendem. Do Česka začne proudit teplejší vzduch z jihu až jihozápadu. Teploty se poměrně rychle poženou vzhůru a dostanou se po dlouhé době i nad nulu. Nejtepleji by mělo být v Čechách, kdy v neděli zde budeme moci naměřit až  +6 °C.

Začátek příštího týdne by měl být stále s teplotami vzduchu nad nulou. V pondělí se očekává teplota mezi 2 až 6 °C, v úterý se ještě více oteplí a místy se dočkáme až +8 °C.

Předpověď minimálních teplot
Obr.: Výhled teplot na úterý

frame-scrollup