Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží

Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží
30.11.2017
Na většině našeho území sněží a tvoří se sněhová pokrývka, podle pranostik by měl Ondřejův sníh ležet 100 dní, tak uvidíme, jaká zima nás čeká.

Ondřej patří v listopadu ke dnům, na který se vztahuje nejvíce pranostik a je zajímavé, že si pranostiky často úplně odporují. "Na svatého Ondřeje mruz, chystej sedláče vůz. Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. Ondřejův sníh zůstane ležet sto dní. Svatý Ondřej dělá led a svatý Jiří jej líme. Na svatého Ondřeje hoď dřívko na vodu: Přeplyne-li, bude mokrý rok; zůstane-li na povrchu tiše, bude suchý rok." Vzhledem k dnešnímu charakteru počasí, kdy nám ráno sněží na celé Moravě a na jihovýchodní polovině Čech a pokud budeme brát v úvahu lidovou moudrost, máme se na co těšit.

Níže přinášíme záběry z webkamer na našem území, které dokazují, že sněhová pokrývka se tvoří zatím všude. Pošlete nám snímky aktuální situace na email podpora@pocasicz, případně přes formulář zde http://www.pocasicz.cz/fotogalerie-pocasi/nahrat-foto případně na Facebook zde

Dyjákovice

Dyjákovice, jižní Morava (ČHMÚ)

Brno

Brno (ČHMÚ)

Rýmařov

Rýmařov (ČHMÚ)

Ostrava

Ostrava (ČHMÚ)

Horní Bečva

Horní Bečva (ČHMÚ)

Telč

Telč (ČHMÚ)

Trojanovice

Trojanovice

radar

Snímek radaru z 8:15 našeho času (ČHMÚ)

 

 

frame-scrollup