Když meteorologové nevědí jak bude
Meteorologové to v těchto dnech mají s předpovědí počasí velmi složité. Numerické modely, na kterých stojí až 80 % předpovědí, se neustále rozchází s různými výpočty a motají tak hlavu všem, kteří tyto modely sledují.
Krátkodobé modely mají problém se srážkami
Krátkodobé modely, které se využívají na území České republiky a Slovenska jsou například Aladin, DWD nebo UM. Tyto modely jsou specialisti na nejbližších 72 hodin a měly by být přesné na srážky, teploty a vítr. Bohužel v poslední době se tak neděje. Každý výstup dává srážkové pole do jiných míst a někdy i v aktuální situaci nejsou tyto modely schopny zareagovat správně.
Střednědobé a dlouhodobé modely neví co s tlakovými útvary
Mezi střednědobé nebo dlouhodobé modely patří například GFS, ECMFW, UKMO nebo GEM. Tyto modely jsou volně přístupné veřejnosti, ale chybná interpretace často přivádí mnoho sledovatelů k omylům. Meteorolog nebo tým meteorologů má možnosti, jak s výpočty jednotlivých modelů naloží. Některé instituce sází na jeden jediný model a ostatní výstupy nejsou podstatné. To je například případ SHMÚ, který sází na model ECMFW. Němci hodně využívají model GEM. ČHMÚ se snaží najít kompromis mezi modely, ale někdy se takové kompromisy hledají velmi těžce. To je případ i posledních dnů.
Kde bude výše?
Pro základ správné předpovědi, musíte mít aspoň obecnou představu o tom, kde se budou vyskytovat tlakové útvary. Do 160 hodin se při běžné situaci poměrně modely shodují. Jednotlivé pozice tlakových útvarů se s přibývajícími hodinami mohou lišit o několik stovek km a předpověď se může různě korigovat. To co se však děje na modelech v poslední době, už je za hranicí přípustné tolerance. Vše zamotává tlaková výše od jihozápadu. Modely se nedokáží na 130 hodinách shodnout na tom, jestli půjde k severu nad Británii a do střední Evropy bude proudit studený a vlhký vzduch od severu nebo jestli půjde přes střední Evropu dál k jihovýchodu, což by znamenalo suché a postupně i teplé proudění od jihozápadu. Teplotní rozdíly v předpovědi na 6 dní dopředu jsou z dnešního pohledu až 30 °C!
Obr. 1 Model UKMO má tlakovou výši nad Velkou Británii
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 2 Model ECMWF má oblast vyššího tlaku vzduchu nad Německem
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 3 Model GEM má tlakovou výši nad Velkou Británii s výběžkem vyššího tlaku do střední Evropy
Zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 4 Model GFS má oblast vyššího tlaku vzduchu východně od České republiky
Zdroj: wetterzentrale.de
O tom co pravděpodobně způsobuje tento modelový chaos, si povíme v zítřejším článku.
Autor:TD