Kdy chodí jaro?

Kdy chodí jaro?
15.02.2011
Zajímá Vás kdy se teploty dostanou na vyšší stupně, podívejme se na to

Na jaro se po letošní zimě, která milovníkům sněhu mnoho radosti nenadělala, těší větší část z nás. Kdy ale nastanou teploty alespoň mírně nad 10 °C a přestanou noční mrazy? Na tuto událost si budeme muset ještě počkat a není doposud ve schopnostech novodobé meteorologie toto určit, ale když se podíváme do minulosti, do historických tabulek, můžeme být ze statistického hlediska moudřejší. Únorem se zabývat už nebudeme, protože jsme v jeho polovině a podle předpovědi, nás čekají ve dne teploty slabě nad nulou a v noci mírně pod nulou, takže na vyšší teploty můžeme doposud zapomenout.

Vezměme si tedy březen a začněme u minulého roku. Můžeme říct, že první polovina měsíce byla ještě ve znamení zimy s teplotami slabě nad nulou (kromě začátku měsíce, kdy se teplota dostala k 6 °C) a s občasným sněžením, nebo srážkami smíšenými. Druhá polovina měsíce už byla o dost teplejší, teplota vystupovala až k 15 °C a jasná až polojasná obloha se střídala se zamračenými dny s deštěm.

V roce 2009 byla velká část března oblačná až zatažená s teplotami kolem 5 °C a jen posledních 7 dní se teplota dostala až k 10 °C. Převládala zatažená obloha s občasným deštěm. Roku 2008 byla situace stejná, jen s tím rozdílem, že i v průběhu celého měsíce bylo pár dnů, kdy se teplota dostala k 8 °C. V roce 2007 byl celý měsíc teplý, teplota se už od začátku měsíce pohybovala nad 10 °C. Roku 2006 se opět opakovala situace s chladným březnem, kdy se teplota pohybovala po většinu měsíce do 4 °C, v posledním týdnu však vystoupila ke 14 °C.

Můžeme tak vyvodit závěr, že v březnu se již vyšších teplot s největší pravděpodobností dočkáme a největší pravděpodobnost, že se tomu tak stane, je na konci měsíce. Nevylučujeme tím však, že nebudou teplé dny i v první polovině března.

Na to, jaké doopravdy bude počasí v březnu, si musíme ještě nějaký ten týden počkat.

frame-scrollup