Kde se zítra může vytvořit sněhová pokrývka?

Kde se zítra může vytvořit sněhová pokrývka?
05.11.2016
Čím silnější srážky se budou vyskytovat, tím je pravděpodobnější, že se sněhové vločky budou propadávat i do nižších nadmořských výšek.

Již zítra některá místa na území České republiky může pokrýt sněhová pokrývka a nemusí to být jen vysoko na horách. Zvlněná studená fronta, která přes naše území začne přecházet v průběhu dnešního večera přinese nejprve ochlazení ve vyšších nadmořských výškách a postupně se začne ochlazovat i v nižších polohách. Studená fronta bude podmíněna i samostatnou tlakovou níží, která bude přecházet přes Slovensko. Množství srážek bude bude pravděpodobně největší od Šumavy, přes Vysočinu a  Moravu, až na Slovensko.

Nejvíce srážek by do pondělního rána mělo spadnout na Šumavě, v Jeseníkách a v Beskydech. Tam by to mohlo být až 30 mm. Na Šumavě přejde déšť, jako první do sněžení a hranice sněžení se postupně může dostat až do nadmořské výšky kolem 500 m n m. V Jeseníkách může sněžit od zítřejších odpoledních hodinin a hranice sněžení zde postupně bude někde kolem 700 m n.m. V Beskydech, kde bude nejdéle teplý vzduch by mělo sněžit nepozději.

Sumace srážek dle GFS pro další dny

Obr. 1 Sumace srážek k pondělnímu ránu

Zdroj: wetterzentrale.de

Hranice sněžení se bude postupně snižovat

Obr. 2 Hranice sněžení za předpokladu srážek zítra 6. 11. 2016 v 18:00 UTC

Zdroj: meteomodel.pl

Od západu se bude postupně ochlazovat a již v pondělí 7. 11. 2016 by se v Čechách měla teplota od 400 m n. m. pohybovat kolem nuly. V tu dobu však již trvalejší srážky budou ve východní polovině našeho území. Zde by se teploty kolem 0 °C měly vyskytovat až od nadmořské výšky 600 m n. m.

Když sečteme všechny meteorologické kombinace, tak nejvyšší pravděpodobnost na vytvoření sněhové pokrývky má Šumava. Zde by na vrcholových partií těchto hor, mohlo napadnout až 10 cm nového sněhu. Sněhová pokrývka by se zde mohla vytvořit od nadmořské výšky 500 m n. m. O něco méně nového sněhu by to pak mělo být na hřebenech Krkonoš. Od nadmořské výšky 600 m n. m. by se sněhová pokrývka mohla vytvořit do pondělního rána i v Jeseníkách a na hřebenech Hrubého Jeseníku by mohlo napadnout až 8 cm nového sněhu. Slabá sněhová pokrývka se může vytvořit v pondělí ráno i v Beskydech.

Výška sněhové pokrývky v červenci 2016

Obr. 3 Předpokládaná výška sněhové pokrývky k pondělnímu ránu

Zdroj: meteociel.fr

Při zvlněných studených frontách je však pro modely obtížené předpovědět intenzitu srážek i nad pár hodin dopředu. A právě intenzita srážek bude hrát roli při skupenství. Čím silnější srážky se budou vyskytovat, tím je pravděpodobnější, že se sněhové vločky budou propadávat i do nižších nadmořských výšek.

Předpověď srážek a sněžení podle numerického modelu Aladin

Obr. 4 Srážkové skupenství za tři hodiny na zítřejší odpoledne z pohledu modelu Aladin, čísla značí spad sněhu v mm.

Zdroj: chmi.cz

 

Autor: TD

frame-scrollup